„Czarna Środa” w obronie życia i godności kobiet

Źródło: Facebook

W kilku krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Argentyna, Chile i Meksyk, w tę środę odbędzie się tzw.

„Czarna Środa”, czyli masowy protest kobiet wzorowany na polskim „Czarnym Proteście”.

Przemoc wobec kobiet to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych, z jakimi boryka się większość krajów Ameryki Łacińskiej. Szacuje się, że w samym tylko Meksyku każdego dnia dokonuje się siedmiu kobietobójstw (hiszp. „feminicidio”), a w Argentynie w zeszłym roku odnotowano 286 przypadków zabójstw na tle płciowym.

To właśnie w Argentynie zrodził się pomysł całodniowego protestu kobiet, a jego bezpośrednią przyczyną było brutalne zabójstwo 16-letniej Lucii Pérez. Nastolatka została odurzona narkotykami, brutalnie zgwałcona i zamordowana, a jej oprawcy, by zakryć ślady zbrodni, przebrali swoją ofiarę w świeże ubrania i porzucili jej ciało w szpitalu. Morderstwo to wstrząsnęło Argentyną, a na ulice wyszły setki osób protestujących przeciwko przemocy wobec kobiet.

Źródło: Twitter
Źródło: Twitter

W odpowiedzi na tak gwałtowną reakcję Argentyńczyków przedstawicielki inicjatywy społecznej #NiUnaMenos ogłosiły protest wzorowany na polskim „Czarnym Poniedziałku”. W mediach społecznościowych poprosiły kobiety, by te w środę 19 października ubrały się na czarno i na godzinę (pomiędzy 13 a 14) zaprzestały jakiejkolwiek pracy. Punktem kulminacyjnym protestu ma być zaplanowana na godzinę 17 manifestacja.

Początkowo protest był planowany tylko w Buenos Aires, ale szybko kobiety z innych prowincji podchwyciły pomysł i ogłosiły własne manifestacje. Dołączyły się do nich również Chilijki i Meksykanki, które także zaczęły planować środowe zgromadzenia. Organizatorzy protestów apelują do wszystkich kobiet w Ameryce Łacińskiej, aby tego dnia założyły czarne stroje.

Organizatorki i uczestniczki polskiego „Czarnego Protestu” wyraziły w mediach społecznościowych solidarność z kobietami w Ameryce Łacińskiej i oficjalnie wsparły ich protest.

Cu-c5WqWEAAzUHs

Źródła:

http://www.infonews.com/nota/302667/el-grito-ni-una-menos-se-extiende-por-el

http://www.eltribuno.info/dijimos-ni-una-menos-y-son-muchas-mas-n775850

http://www.t13.cl/noticia/nacional/niunamenos-este-miercoles-se-realiza-marcha-violencia-machista

Convocan multitudinaria marcha en rechazo a feminicidio que estremece a Argentina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *