Evo Morales publicznie przeprasza za niestosowną wypowiedź

Prezydent Boliwii publicznie przeprosił za niestosowny żart odnoszący się do orientacji seksualnej minister zdrowia Ariany Campero.

Do niezręcznej sytuacji doszło podczas oficjalnej uroczystości w prowincji Beni położonej na północy kraju. Morales zauważył, że Campero rozmawia z inną kobietą i nie słucha jego przemówienia. Przerwał więc, by stwierdzić: „Nie chciałbym pomyśleć, że jest Pani, koleżanko, lesbijką. Proszę mnie posłuchać”. Niefortunna wypowiedź prezydenta wywołała burzliwą reakcję lokalnych organizacji LGBT. Jak komentowała Boliwijska Sieć Lesbijskich Kobiet, „A gdyby minister była lesbijką? Jaki byłby to problem?”. Członkinie organizacji stwierdziły, że Morales poprzez swój komentarz ocenia zaangażowanie zawodowe kobiety przez pryzmat jej rzekomej orientacji seksualnej, wzmacniając tym samym stereotypy.

Boliwijski prezydent publicznie przeprosił za swój komentarz. Jak zapewnił, nie chciał nikogo obrazić. Zaznaczył ponadto, że w pełni szanuje różnorodność seksualną, która jest chroniona przez obowiązującą konstytucję.

Ariana Campero w przeszłości padała już ofiarą podobnych „żartów” ze strony polityków sprawujących ważne funkcje. Autorem kontrowersyjnych komentarzy był m.in. wiceprezydent Álvaro García Linera, który nawiązał w swojej wypowiedzi do powinności kobiety, jaką miałoby być małżeństwo, oraz do „dowodu miłości”, o jaki prosi rzekomo narzeczony. Warto podkreślić, że boliwijskie prawo zapewnia równość płci, która wyraża się m.in. w wysokiej liczbie kobiet zajmujących istotne stanowiska. Seksistowskie komentarze pozostają jednak stałym elementem debaty publicznej w tym kraju.

Źródło: http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/11/151118_bolivia_evo_morales_lesbianas_men

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *