Brasília: Ludność rdzenna protestuje w obronie swoich ziem

10 listopada br. w stolicy Brazylii doszło do protestu około 250 przedstawicieli różnych społeczności rdzennych.Rdzenni mieszkańcy Brazylii zebrali się przed siedzibą Kongresu Narodowego, aby wyrazić swój sprzeciw wobec kontrowersyjnej poprawki do konstytucji PEC 215, która ma na celu zmianę zasad regulujących własność ich ziem i tym samym zagraża środowisku naturalnemu. Przedstawiciele ludności tubylczej obawiają się, że chronione do tej pory tereny, na których żyją od pięciu wieków, zostaną oddane rolnictwu.

Reprezentujący społeczności Pataxó, Xikrin i Kayapó, w tradycyjnych strojach i barwach plemiennych, odtańczyli przed budynkiem parlamentu rytualny taniec. Przez kilka godzin blokowali również autostradę łączącą Brasilię i São Paulo oraz protestowali pod jedną z siedzib JBS Friboi – największego eksportera mięsa na świecie. Firma ta przeznaczyła 61 milionów reali na kampanię wyborczą w 2014 roku, a finansowanym przez nią kandydatom udało się zdobyć 162 mandaty poselskie.

Jednocześnie inne spółki wywodzące się z tego samego konglomeratu, będącego właścicielem największych rzeźni w Brazylii, finansowały 21 partii politycznych (obecnie w Kongresie reprezentowane są 23 partie). Wprowadzenie poprawki jest więc ściśle związane z interesami wielkich koncernów i posiadaczy ziemskich, którzy finansując brazylijskich deputowanych zapewniają sobie później ich poparcie i forsowanie korzystnych przepisów. Hodowlę bydła uważa się zaś za główną przyczynę wycinania i wypalania Puszczy Amazońskiej i emisję aż 50% wszystkich szkodliwych gazów do atmosfery (przede wszystkim dwutlenku węgla i metanu).

Ludność rdzenna jest oburzona faktem, że parlamentarzyści chcą ją pozbawić praw do ziemi i jej użytkowania, czyli przywilejów zapewnionych w Konstytucji z 1988 roku. Jednocześnie zapewnia, że będzie kontynuować protest w całym kraju.

Źródła:

http://www.cimi.org.br/site/pt-br/?system=news&conteudo_id=8472&action=read

http://www.jornada.unam.mx/ultimas/2015/11/10/pobladores-originarios-de-brasil-en-defensa-de-sus-tierras

http://www.theglobeandmail.com/news/world/brazilian-kayapo-and-pataxo-ethnic-groups-protest-land-boundaries/article27198159/

http://brasil.elpais.com/brasil/2015/11/10/album/1447179740_763036.html#1447179740_763036_1447180428

http://www.mundoeducacao.com/quimica/consumo-carne-aquecimento-global.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *