Brazylia: Fala błota zbliża się do Oceanu Atlantyckiego

Toksyczne błoto z uszkodzonych zbiorników wydobywczych w Minas Gerais dotrze do oceanu prawdopodobnie już jutro, powodując katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego.

Jak już informowaliśmy, 5 listopada br. w wyniku uszkodzenia tam, które zabezpieczały odpady wydobywcze firmy Samarco, fale toksycznego błota zalały pobliską wieś Bento Rodrigues w stanie Minas Gerais. Toksyny przesuwają się dalej, zmierzając w stronę Oceanu Atlantyckiego. Początkowo szacowano, że dotrą tam pod koniec przyszłego tygodnia, częściowo unieszkodliwione, jednak wpadając do rzeki Doce masa błota przyśpieszyła swój bieg i prawdopodobnie już jutro dopłynie do jej ujścia.

Błotna lawina spowodowała śmierć co najmniej 7 osób, 15 wciąż jest poszukiwanych. Brazylijski Instytut Środowiska i Naturalnych Zasobów Odnawialnych (Ibama) nałożył już na firmę łącznie 250 mln reali kary za odcięcie dostępu do wody w Governador Valadares, spowodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, zanieczyszczenie rzeki Doce oraz zniszczenie obszarów miejskich.

Wraz z dotarciem błota do Oceanu Atlantyckiego liczba katastrofalnych skutków powiększy się. Ujście rzeki Doce jest miejscem gniazdowania ptaków oraz terenem rozpłodowym żółwia skórzastego, zagrożonego wyginięciem. Toksyczne odpady spowodowały już prawdopodobnie wyginięcie zamieszkujących rzekę Doce ryb, zagrożone będą także te występujące w strefie przybrzeżnej Atlantyku. Katastrofa spowoduje też problemy z dostępem do wody w miasteczku Colatina w północno-wschodniej Brazylii, które boryka się z długotrwałymi suszami.

Ibama planuje nałożenie kolejnych kar pieniężnych na firmę wydobywczą, szacując, że przynajmniej 900 hektarów objętych stałą ochroną zostało zniszczonych. Na razie prace wydobywcze Samarco zostały zawieszone, zgoda na ich wznowienie jest uwarunkowana działaniem na rzecz naprawienia wyrządzonych szkód. Jest to już piąty w ciągu 10 lat wypadek związany z nietrwałymi zaporami górniczymi, który ma miejsce w Brazylii.

Źródła:

http://oglobo.globo.com/brasil/ibama-preve-que-lama-chegara-ao-oceano-atlantico-na-sexta-feira-18077022

http://brasil.elpais.com/brasil/2015/11/09/politica/1447088169_972318.html

m.folha.uol.com.br/cotidiano/2015/11/1706510-tragedia-em-minas-gerais-deve-secar-rios-e-criar-deserto-de-lama.shtml?mobile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *