Erotyzm i zmysłowość tematem pierwszej współczesnej opery w języku nahuatl

animalpolitico.com
animalpolitico.com

„Xochicuicatl cuecuechtli”  to dzieło oparte na meksykańskiej pieśni skomponowanej w XVI wieku przez jednego z najsławniejszych misjonarzy franciszkańskich, brata Benardino de Sahagún.

Opera autorstwa Gabriela Preyona powstawała od czerwca 2011 do stycznia 2013 roku. Napisana na pięciu aktorów i instrumenty typowe dla dawnej kultury meksykańskiej, poprzez muzykę, śpiew i taniec odwołuje się do erotyzmu i zmysłowości prekolumbijskiego świata. Definiuje akt seksualny jako analogię życia, intensywnego i krótkiego, odważnego i ulotnego, w którym przeciwności ludzkie paradoksalnie zdają się być jedynym, co łączy.

Sztukę będzie można podziwiać 6 i 7 września w Narodowym Centrum Sztuk w stolicy kraju, jednakże już kilka dni temu zobaczyło ją około 200 Indian stanu Guerrero. Podczas przedpremierowego pokazu w audytorium Ośrodka Kultury el Tecelote, mimo męczącego upału charakterystycznego dla tamtejszych regionów, widownia ochoczo komentowała prezentowane dzieło. Ponadgodzinny spektakl rozentuzjazmował zgromadzoną publiczność.

Dzięki zainstalowanemu ekranowi widzowie skorzystali z tłumaczenia dialogów opery na język hiszpański, którym na co dzień posługuje się duża część Indian Meksyku.

Gabriel Pareyón podkreśla, że poprzez swoje dzieło pragnie rozbudzić wrażliwość dzieci i młodzieży z marginalizowanych grup społeczeństwa oraz udowodnić, że nie tylko rodzimi użytkownicy nahuatl mogą propagować język i kulturę meksykańską.

Źródła:

http://www.animalpolitico.com/2014/08/la-primera-opera-contemporanea-en-lengua-nahuatl-viaja-guerrero/#axzz3BWuvSlD9

http://www.eluniversal.com.mx/cultura/2014/indigenas-guerrero-opera-nahuatl-1031033.html

http://www.animalpolitico.com/2014/08/la-primera-opera-contemporanea-en-lengua-nahuatl-viaja-guerrero/#axzz3BWuvSlD9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *