Wenezuela zamyka na noc granicę z Kolumbią

W tym tygodniu w życie weszło zarządzenie o zamknięciu przejść granicznych pomiędzy Wenezuelą i Kolumbią podczas godzin nocnych, czyli od 22 do 5 rano. Rozwiązanie to ma na celu zmniejszenie kontrabandy pomiędzy krajami.

Nocna blokada granicy potrwać ma 30 dni i według założeń powinna ukrócić, a przynajmniej zmniejszyć nielegalny przewóz towarów pomiędzy krajami. Aktualnie najczęściej przemycanym towarem jest benzyna, niezwykle tania w Wenezueli i droga w Kolumbii.

Wobec kryzysu, który dotknął Wenezuelę w ostatnich miesiącach, niezwykle ważne staje się zatrzymanie owego nielegalnego procederu. Jak się jednak wydaje, rozwiązanie tego typu zwalcza jedynie objawy, a nie przyczyny. Dodatkowo, według informacji podanych przez minister spraw zagranicznych Kolumbii, Maríę Ángelę Holguín, większość przemytu odbywa się poprzez nielegalne szlaki, a nie w obrębie przejść granicznych. Zamknięcie granicy dotknie mieszkańców przygranicznych miejscowości oraz kierowców, którzy zarabiają dzięki przewożeniu towarów z kraju do kraju.

Eksperci są zgodni, że samo zamknięcie granicy nie rozwiąże problemu, jednak z pewnością stanowi krok w dobrą stronę. Kolejnym posunięciem powinno być zwiększenie kontroli nad dostawą i dystrybucją paliw oraz zwiększenie nadzoru nad dystrybucją żywności w kraju. Producenci powinni móc sprzedawać drożej, a konsument kupować taniej, co można osiągnąć poprzez umowy bilateralne z Kolumbią.

Zwiększenie kontrabandy w ostatnich miesiącach ma wiązać się z kryzysem modelu gospodarczego, przyjętego przez rząd Maduro oraz z wszechogarniającą korupcją i dewaluacją waluty wenezuelskiej.

Co ciekawe, María Ángela Holguín oświadczyła, że zamknięcie granicy to jednostronna decyzja rządu wenezuelskiego, zaś rząd kolumbijski jedynie się do niej dostosował. Wcześniej podawano, że rozwiązanie to uzgodniono na spotkaniu prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro i prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa, które odbyło się w zeszłym tygodniu.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/08/140811_frontera_cierre_contrabanado.shtml

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/08/140813_colombiavenezuela.shtml

0 thoughts on “Wenezuela zamyka na noc granicę z Kolumbią”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *