“100. urodziny Borysa Malkina” – konferencja i zakończenie wystawy

Już w ten czwartek i piątek w Toruniu odbędzie się konferencja z okazji 100. rocznicy urodzin Borysa Malkina, antropologa i entomologa, który prowadził badania terenowe wśród tubylczych ludów Ameryki Południowej, dogłębnie poznając oraz dokumentując na fotografii i taśmie filmowej ich życie codzienne oraz obyczaje. Na konferencji wystąpią najważniejsi polscy antropolodzy zajmujący się Amerykami, między innymi tacy giganci polskiej etnologii jak prof. Aleksander Posern-Zieliński, prof. Magdalena Śniadecka-Kotarska czy doktorzy Mariusz Kairski, i Tarzycjusz Buliński oraz całe pokolenie nowej generacji badaczy (Kacper Świerk, Filip Rogalski).

Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Toruniu

Borys Malkin urodził się 20 listopada 1917 roku w Witebsku, wczesną młodość spędził w Warszawie, a w 1938 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W latach 50. XX wieku rozpoczął badania terenowe, najpierw w Meksyku i Nikaragui, potem zaś w Ameryce Południowej. Obok gromadzenia owadów, płazów oraz gadów dla instytucji przyrodniczych Stanów Zjednoczonych i Europy, kolekcjonował eksponaty dla wielu muzeów etnograficznych. Przez blisko 40 lat pozyskał dla muzeów ponad 17 000 obiektów kultury materialnej Indian.

Konferencji towarzyszy zakończenie (do 26 listopada) wystawy Wśród Indian kolumbijskiej selwy, która prezentuje 160 obiektów dwóch grup etnicznych: Noanamá i Emberá zamieszkujących lasy tropikalne Kolumbii. To głównie przedmioty codziennego użytku, czyli własnoręcznie wyplatane przez ludność tubylczą kosze, naczynia ceramiczne i pokryte ozdobnym rytem misy do picia napoju z soku trzciny cukrowej zwanego chicha. Jednak najbardziej interesującymi są magiczne przedmioty wykonane z lekkiego drewna balsa w formie deseczek pokrytych schematycznie malowanymi postaciami ludzkimi, służące podczas obrzędów do kontaktów z duchami przodków, a także wysokie słupy zakończone rzeźbionymi twarzami, które stawiano przed domami do odstraszania złych mocy. Niezwykle ciekawy jest także drewniany statek z załogą na pokładzie wystrugany z lekkiego drewna balsa, zawieszany niegdyś w domu czarownika, nawiązujący do ginącego już w owym czasie kultu „wielkiego statku”.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Toruniu

Warto podkreślić, że większość przedmiotów prezentowanych na wystawie ma charakter unikatowy, będąc świadectwem kultury materialnej ludności tubylczej, która dziś, pod wpływem cywilizacji już zanikła lub uległa głębokim przeobrażeniom. Eksponatów na wystawę użyczyło: Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Powyższy opis konferencji i wystawy jest autorstwa dr Magdaleny Nierzwickiej z Muzeum Okręgowego w Toruniu, drobne poprawki redakcyjne – Michał Gilewski

Zdjęcie główne: dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Toruniu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *