Ekwador po raz kolejny zwycięża z Chevronem

Ekwador odniósł kolejny sukces w sądowej walce z naftową spółką Chevron. Zgodnie z decyzją trybunału w Stanach Zjednoczonych, prawnicy ekwadorscy uzyskają dostęp do utajnionych do tej pory dokumentów sporządzonych przez międzynarodowych ekspertów środowiska.

Prokuratura generalna USA poinformowała w piątek, że Sąd Apelacyjny na Florydzie nakazał Robertowi E. Hinchee dostarczenie ekwadorskiemu zespołowi obrońców 1200 dokumentów zawierających jego uwagi i korespondencję z innymi ekspertami. Przekazanie tej dokumentacji jest niezgodne z dążeniami spółki naftowej, która chciała zachować ją w tajemnicy, powołując się na Doktrynę o Ochronie Pracy Prawnika. Obecnie sądy kanadyjskie są upoważnione do przyjęcia żądań Ekwadorczyków, którzy oskarżają o skażenie środowiska kanadyjską filię firmy Texaco.

Strona ekwadorska oznajmiła, że będzie mogła ujawnić dokumenty, zaś zawarte w nich konkluzje Roberta E. Hinchee są wątpliwe i niedokładne. Cała sprawa toczy się od 1993 roku, kiedy to po raz pierwszy spółka naftowa została oskarżona o całkowite zniszczenie i skażenie ok. 1,5 tysięcy mil kwadratowych amazońskich lasów deszczowych. W 2012 roku sąd drugiej instancji skazał Chevron na 18 mld dolarów odszkodowania. Wyrok został zakwestionowany przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) we wrześniu tego roku.

Więcej o konflikcie na linii Ekwador-Chevron:

Źródło: http://www.telesurtv.net/articulos/2013/12/21/ecuador-suma-otra-victoria-legal-en-litigio-contra-chevron-8307.html

0 thoughts on “Ekwador po raz kolejny zwycięża z Chevronem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *