Ekwador opuszcza Międzyamerykański System Obrony

Przedstawiciele Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) potwierdzili wystąpienie Ekwadoru z Międzyamerykańskiego Systemu Obrony (SID).

Jak donosi ekwadorska agencja prasowa ANDES, Ekwador na własny wniosek opuścił organizację 20 lutego br. Dodatkowo, w piątek 6 marca br., ekwadorskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało notkę prasową, w której zapewnia, że krok ten jest wynikiem podjętej w państwie decyzji o rozluźnieniu związków wynikających z SID, które łączą kraje członkowskie tego systemu.

Działanie to jest przejawem dążeń władz ekwadorskich do skupienia się na aktywności w organizacjach, dla których priorytet stanowią interesy regionalne. Takim organizmem ma być, według rządu, Południowoamerykańska Rada Obrony (CSD), działająca w ramach Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR).

Jak stwierdzają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, „Ekwador postanowił umocnić inne regionalne przestrzenie w zakresie obronności i bezpieczeństwa, wewnątrz których rozwija się projekt nowej doktryny regionalnej, zgodnej z naszymi wspólnymi potrzebami i stworzonej w oparciu o zrównoważone uczestnictwo wszystkich członków”.

Źródło: http://www.eleconomistaamerica.co/politica-eAm-co/noticias/6535445/03/15/Ecuador-se-desvincula-del-Sistema-Interamericano-de-Defensa.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *