Ekwador najbardziej gościnnym krajem Ameryki Południowej!

Pomiędzy 1989 rokiem a pierwszym semestrem 2017 roku władze Ekwadoru przyjęły 60 560 uchodźców.

Liczba ta wskazuje na to, że Ekwador jest krajem z najwyższym odsetkiem imigrantów spośród wszystkich państw Ameryki Południowej. 52,6% imigrantów stanowią mężczyźni, zaś 47,3% – kobiety. Dzieci i nastolatkowie do lat 17 stanowią 28% ogółu.

Dane te zostały oficjalnie ogłoszone podczas II Forum, odbywającego się 20 czerwca bieżącego roku w Quito z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, celebrowanego nieprzerwanie od 2001 roku w wyniku decyzji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Informację tę podała María Clara Martín, przedstawicielka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Obchodom przewodził wiceminister spraw zagranicznych, José Luis Jácome. Podczas forum podkreślono zasługi Ekwadoru, który pomimo bycia niewielkim państwem pod względem terytorialnym, zaoferował pomoc tysiącom imigrantów.

Od lewej: María Clara Martín, José Luis Jácome oraz członkini Zgromadzenia, Esther Cuesta. Źródło:  andes.info.ec

Najwyższy odsetek uchodźców zamieszkujących Ekwador (98%) stanowią Kolumbijczycy, którzy zdecydowali się opuścić swój kraj w związku z przemocą i atakami partyzantek. Uchodźcy z Kuby, Afganistanu, Peru i Syrii stanowią w sumie jedynie 0,44%. Jednym z nich jest Mughini Sief, 30-letni syryjski artysta, który również uczestniczył w forum. Do Ekwadoru przybył w ucieczce przed konfliktem dotykającym Bliski Wschód. W Ekwadorze mieszka od ponad 3 miesięcy. Malarz swoją drugą już wystawę zaprezentował w budynku Departamentu Stanu.

Uchodźcy nie są ciężarem, nie są kryminalistami ani terrorystami, są takimi samymi osobami jak inni, którym w życiu przytrafiły się traumatyczne sytuacje i które szukają miejsca, gdzie zostanie zapewnione im oraz ich rodzinom bezpieczeństwo, którego nie zagwarantowało im ich własne państwo.

– podkreślił Martin.

Źródło zdjęcia głównego: El Telégrafo (Ecuador)

Źródła:

1. http://www.prensa-latina.cu/index.php?o=rn&id=94639&SEO=ecuador-conmemora-con-foro-y-marcha-dia-mundial-del-refugiado
2. https://www.nodal.am/2017/06/ecuador-pais-mas-refugiados-recibe-america-latina/
3. http://www.andes.info.ec/es/noticias/ecuador-es-pais-mas-refugiados-recibe-region.html
4. http://www.andes.info.ec/es/noticias/ecuador-pais-destino-retorno-transito-migraciones.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *