Łódź, która odmieni życie plemienia Achuar

https://www.ambientesoluciones.com/sitio/contenidos_mo.php?it=5837

Achuarowie to jedno z plemion rdzennych Amazonii, zamieszkujące dorzecza rzek Pastaza i Morona na pograniczu Peru i Ekwadoru. Żyją w małych społecznościach w najbardziej dziewiczej część Amazonii i w jednym z najbardziej bioróżnorodnych miejsc na Ziemi. Od czasu, gdy 50 lat temu na ich tereny przybyli misjonarze, ich życie uległo znacznej zmianie – mają dostęp do technologii, radia i internetu. Społeczność płaci jednak znaczną cenę za życie w odosobnieniu.

Dyktatura silnika

Ponieważ ich terytorium jest poprzecinane licznymi rzekami, głównym środkiem plemienia transportu są łodzie. Komunikacja od dłuższego czasu uzależniona jest od lotniczych dostaw paliwa. Nie tylko są one ograniczone, ale też bardzo drogie – cena za litr paliwa na terenach zamieszkałych przez Achuarów jest 3 razy większa niż w miastach poza dżunglą.

Plemię używa głównie małych łódek zwanych peque-peque, dość wolnych i hałaśliwych, ale za to zużywających najmniej paliwa. Mimo to niektórych rodzin nie stać na to, aby dowieźć dzieci do szkół lub by odwiedzić lekarza. Peque-peque nie pozostają również obojętne dla środowiska. Częste wycieki z silników zanieczyszczają rzeki, a hałas odstrasza zwierzynę.

Problem z paliwem nie oznacza tylko utrudnień w przemieszczaniu się, ale uniemożliwia wymianę towarów. W wielu społecznościach występuje powszechne zjawisko niedożywienia. Bardzo często jedynym pożywieniem jest chicha, napój z juki powszechnie wytwarzany na tych terenach.

Rozwiązaniem dla tych problemów ma być łódź napędzana energią słoneczną, wyprodukowana w ramach projektu Kara Solar.

Słońce zamiast paliwa

Kara Solar to projekt stworzenia infrastruktury komunikacyjnej przy wykorzystaniu energii słonecznej. Ma on na celu zapewnienie rdzennej ludności niezawodnego i przyjaznego naturze środka transportu. Jest prowadzony przez Latynoamerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Alternatywnego Rozwoju (ALDEA) we współpracy z Ekwadorskim Narodem Achuar (NAE).

Pierwsza prototypowa łódź może zmieścić 18 pasażerów i 3 członków obsługi. Jest wyposażona w 32 baterie słoneczne oraz 12 magazynów energii. Ma służyć 9 społecznościom Achuarów rozlokowanym na przestrzeni 67 km w dorzeczach rzek Pastazy i Capahuari, na południu Ekwadoru. Swój inauguracyjny rejs odbyła na początku czerwca br.

Prototyp został nazwany Tapiatpia w nawiązaniu do legendy o elektrycznym węgorzu zamieszkującym rzekę. Według podań węgorz miał być ogromny i służyć innym zwierzętom jako przewoźnik przez wodę.  Również jej wygląd jest inspirowany tradycyjnymi łodziami plemienia. 

„Nasza łódź to odpowiedź na wyzwanie jak zapewnić odizolowanym społecznościom takie możliwości jak innym, nie niszcząc przy tym środowiska naturalnego przez wycinkę lasów i budowę dróg” uważa Wain Collen z PlanJunto, organizacji zaangażowanej w projekt.

Marzenie, które stało się rzeczywistością

W języku Achuar kara oznacza marzenie. Kara Solar jest spełnieniem marzeń o ekologicznym transporcie oraz o równym dostępie do edukacji, służby zdrowia i zrównoważonej diety. To przykład tego, jak można użyć najnowszych technologii do poprawy sytuacji plemion rdzennych.

Tym, co jeszcze wyróżnia to przedsięwzięcie, jest aktywne włącznie lokalnej społeczności we wszystkie fazy powstawania łodzi oraz do jej późniejszej obsługi. Projekt jest długodystansowy i zakłada stworzenie samowystarczalnego systemu, który będzie przekazywany kolejnym pokoleniom.

„Transport to w tym kontekście tyko pretekst to tego, by wspólnie zarządzać terytorium, chronić las i dbać o zachowanie tożsamości kulturowej Achuarów” powiedziała Paola Maldonado, przewodnicząca ALDEI  i dodała:

„Mówią, że rdzenna ludność to przeszkoda dla rozwoju. My chcemy udowodnić, że jesteśmy alternatywą”

Źródła:

http://elpais.com/elpais/2017/06/02/planeta_futuro/1496412527_334830.html
karasolar.com

http://www.iadb.org/es/noticias/comunicados-de-prensa/2015-04-07/ganadoresconcurso-ideas-de-innovacion-energetica,11116.html

Źródło zdjęcia głównego: https://www.ambientesoluciones.com/sitio/contenidos_mo.php?it=5837

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *