Eksprezydenci Kolumbii i Chile chcą uwolnienia wenezuelskich więźniów politycznych

Byli prezydenci Kolumbii i Chile – Andrés Pastrana i Sebastián Piñera, przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez wenezuelską partię opozycyjną Voluntad Popular, która zachęcała, by Wenezuelczycy, którym zależy na wolności, sprawiedliwości i demokracji ubrali się 18 lutego na biało. Wybór daty jest nieprzypadkowy – tego dnia mija dokładnie rok od uwięzienia Leopolda Lópeza, lidera opozycji i przywódcy Voluntad Popular.

B-I9ajuIMAAPSNpZdjęcie polityków zostało opublikowane na Twitterze z komentarzem: „(…) przyłączamy się do kampanii na rzecz uwolnienia Leopoldo Lópeza i innych więźniów politycznych”. Oznaczono je oficjalnym hasztagiem akcji: #VisteAVzlaDeBlanco. Warto wspomnieć, że pod koniec stycznia eksprezydenci chcieli odwiedzić w więzieniu Lópeza, jednak zakazano im wstępu. Nicolás Maduro oskarżył ich wówczas o korzystanie z pieniędzy pochodzących z przemytu narkotyków oraz o popieranie zamachu stanu w Wenezueli.

Leopoldo López został aresztowany w ubiegłym roku za podburzanie do protestów. Jego uwolnienia domaga się wiele organizacji międzynarodowych zajmujących się prawami człowieka, m.in. Amnesty International i Human Rights Watch, a także liczni politycy z całego świata i papież Franciszek.

Źródła:

http://www.venezuelaaldia.com/2015/02/voluntad-popular-invita-vestirse-de-blanco-el-18-f-video/

http://www.venezuelaaldia.com/2015/02/ex-presidentes-pastrana-y-pinera-se-visten-de-blanco-por-leopoldo-lopez-foto/

0 thoughts on “Eksprezydenci Kolumbii i Chile chcą uwolnienia wenezuelskich więźniów politycznych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *