Dyplomatyczne przepychanki na linii Peru-Wenezuela

Coraz więcej napięcia w regionie w związku z kryzysem demokracji w Wenezueli. W piątek 11 sierpnia br. peruwiańskie władze zadecydowały o uznaniu ambasadora Wenezueli w Peru za persona non grata.

Ambasador Alfredo Molero Bellavia otrzymał 5 dni na opuszczenie kraju. W sobotę wenezuelskie władze poinformowały, że ambasador już znajduje się w Caracas i „żywi głęboki szacunek” do narodu peruwiańskiego, który zawsze okazywał wsparcie ideom boliwariańskim.

Wydalenie wenezuelskiego dyplomaty ma związek z trudną sytuacją dyplomatyczną w regionie, a zwłaszcza z Deklaracją z Limy, podpisaną przez 12 z 17 krajów, które spotkały się w stolicy Peru w celu omówienia kryzysu demokracji w Wenezueli. Przypomnijmy, deklaracja ta potępia rząd prezydenta Nicolása Maduro i podkreśla, że żaden akt prawny, kontrakt, traktat lub zobowiązanie finansowe, które nie zostanie autoryzowane przez Zgromadzenie Narodowe, nie będzie przez nie uznawane za obowiązujące.

Nieobecność ambasadora Wenezueli w Peru nie oznacza oczywiście zerwania stosunków dwustronnych. Warto zauważyć, że Peru nie posiada ambasadora w Wenezueli – wycofano go kilka miesięcy temu jako protest wobec „systematycznego rozmontowywania” instytucji demokratycznych w tym kraju. Jego funkcje sprawuje chargé d’affaires, odpowiedzialny za kwestie handlowe.

Właśnie ów chargé d’affaires został uznany przez wenezuelskie władze za persona non grata w sobotę 12 sierpnia br. Otrzymał on, podobnie jak ambasador Wenezueli, pięć dni na opuszczenie kraju. W oficjalnym komunikacie rząd Maduro uznał prezydenta Peru, Pedro Pablo Kuczynskiego, za wroga Wenezueli, który próbuje „podminować” dwustronne relacje i „storpedować” wysiłki związane z utworzeniem Unii Latynoamerykańskiej.

Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons

Źródła:

https://elpais.com/internacional/2017/08/12/actualidad/1502497373_145411.html

http://elcomercio.pe/politica/expulsan-encargado-negocios-peru-venezuela-noticia-449535

http://www.telesurtv.net/news/Venezuela-expulsa-a-encargado-de-negocios-de-Peru-20170811-0082.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *