Czy projekt Amazońskiej Drogi Wodnej pobudzi transport rzeczny?

Jako że Amazonka jest najbardziej rwącą rzeką na świecie, tworzy to wiele trudności, jakim muszą sprostać przemierzające ją łodzie oraz barki.

Każdego roku w okresie lipca i sierpnia poziom wody w w peruwiańskiej części rzeki obniża się, odsłaniając mielizny i utrudniając tym samym transport. Wiele statków w tym czasie grzęźnie na dobre lub zmuszonych jest skorzystać z jednej z tras w dopływie rzeki, o których niewiele jest wiadomo i których wybranie z reguły przyczynia się do konieczności sprostania podobnych przeszkodom.

Duże zagęszczenie drzew, trudny klimat oraz położenie puszczy nie są idealną perspektywą dla budowania autostrad. W związku z tym, według danych peruwiańskiego rządu, 9 na 10 przewozów pasażerskich i towarowych odbywa się poprzez transport rzeczny. Niektóre z tych podróży są jednak mało wydajne, ale za to bardzo niebezpieczne.

Na mieliźnie często zbierają się gałęzie i pnie połamanych drzew, które wpadając do rzeki, blokują drogę. Kapitanowie barek i statków pasażerskich nie mogą odpowiednio zaplanować podróży bez przewidzenia tego typu przeszkód. Według danych Narodowego Instytutu Statystyki i Informatyki (hiszp. Instituto Nacional de Estadistica e Informatica, INEI) wszystko to wpływa na coraz częstsze wypadki i straty załadunku, obciążające głównie rejony, w których ubóstwo dotyka 17% populacji miejskich i aż 36% osób zamieszkujących tereny wiejskie.

Rząd peruwiański przez lata dręczył problem żeglugi po Amazonce, jednak dopiero z początkiem lipca bieżącego roku szansa na rozwiązanie tego problemu przybrała realny kształt i nazwę – „Hidrovía Amazónica”.

Zasób wody w rzece jest bardzo istotny dla lokalnych społeczności, ponieważ zalezą od niego ceny poszczególnych produktów. W czasie gdy rzeka jest obfita a poziom wody wysoki, dużo łatwiej jest transportować towar. Jednakże gdy poziom ten się obniża, ceny wzrastają. Nowy projekt ma na celu przygotowanie odcinka Amazonki znajdującej się po stronie peruwiańskiej oraz trzech rzek: Huallaga, Ukajali i Marañón. Dzięki temu ładunki i ludzie będą bezpieczne 365 dni w roku, a ceny ustabilizują się. Głównym celem jest stworzenie sieci tras, które ułatwiłyby transport, nie tylko w puszczy peruwiańskiej, ale także z i do Brazylii. Ponadto przewiduje się utworzenie ujścia do Atlantyku dla rynku peruwiańskiego i drugiego do Pacyfiku dla państwa sąsiadującego.

Droga wodna połączy brazylijskie miasto portowe Manaos z peruwiańskim miastem Iquitos. Realizacja programu była planowana już na rok 2014, jednakże mniejszości etniczne zamieszkujące pobliskie tereny wyraziły wątpliwości i ostatecznie projekt zawieszono. Władza sądownicza odpowiedziała na przejawy nieufności i ostatecznie wzięła pod uwagę opinię członków ponad 400 społeczności, którzy realizację projektu utożsamili z łamaniem ich praw. W rezultacie poświęcono więcej uwagi najtrudniejszym trasom i zaniechano ich dalszego pogłębiania.

Droga wodna przebiegać będzie w rejonach, gdzie będzie mogła mierzyć przynajmniej 50 m szerokości i pozwalać będzie na przepłynięcie statkom oraz barkom osiągającym nie więcej niż 1,82 m zanurzenia w okresie najmniejszego przepływu. Ponadto, firma odpowiedzialna za projekt zobowiązala się do systematycznego usuwania pni i gałęzi oraz uaktualniania informacji na temat poziomu wody. Projekt kosztował będzie 95 milionów dolarów i zrealizowany będzie przy współpracy peruwiańskiej firmy CASA i chińskiego potentata – Sinohydro. 

Więcej o podróży Amazonką przeczytacie w naszych artykułach:

Pucallpa – Iquitos (Peru)

Leticia – Manaus (Brazylia)

Źródła:

  1. http://elcomercio.pe/economia/hidrovia-amazonica-proyecto-cambiara-navegacion-rios-selva-439968
  2. http://www.t13.cl/noticia/mundo/bbc/que-es-la-hidrovia-amazonica-el-proyecto-que-busca-impulsar-el-transporte-entre-las-comunidades-de-la-selva-de-peru-y-brasil
  3. http://www.elperuano.com.pe/noticia-invertiran-95-mllns-hidrovia-amazonica-57372.asp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *