Dominikańska „Marcha Verde” przeciw korupcji

W niedzielę 16 lipca br. tysiące osób wyszło na ulice Santo Domingo manifestując chęć walki przeciwko korupcji i bezkarności szerzących się w całym kraju i związanych ze skandalem dotyczącym brazylijskiego koncernu Odebrecht.

Manifestacja, która po przejściu przez wiele ulic stolicy Dominikany zakończyła się w Centro de las Heroes de Santo Domingo, została zwołana przez ruch społeczny „Marcha Verde”. Jest to organizacja, która powstała w celu doprowadzenia przed sąd wszystkich osób powiązanych ze skandalami korupcyjnymi w państwie. Z powodu przyjęcia łapówek opłacanych przez Odebrecht, oskarżonych zostało 14 polityków i przedsiębiorców, z których dwoje znajduje się już w więzieniu.

Była to szósta manifestacja tego typu zorganizowana w Dominikanie od stycznia br. Jednak ten niedzielny marsz uznany został za najważniejszy z powodu ogromnej ilości zaangażowanych osób oraz faktu, że biorący w nim udział przyjechali również spoza stolicy kraju.

Według informacji udzielonych przez organizację, Dominikańczycy zebrali się by manifestować również w innych krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Włoszech czy Francji.

Podczas mobilizacji w Santo Domingo „Marcha Verde” odczytała manifest w którym wezwała prezydenta Danila Medinę do oddania się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Powodem miały być „wyraźne przesłanki wskazujące na odpowiedzialność jego rządu” za nieprawidłowości związane z przetargiem dotyczącym centrali termoelektrycznej Punta Catalina, budowanej przez Odebrecht na południu kraju.

Jednocześnie „nie do przyjęcia” uznano każdy wyrok sądu który nie rozpatrywałby dochodzenia w sprawie exprezydentów: Leonela Fernandeza (PLD) odpowiedzialnego za 52% umów z Odebrecht i Hipolita Mejii (PRM) w którego gestii leżało ok. 11% kontraktów (wg „Marcha verde”).

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/CeroImpunidadRD

Źródła:

https://marchaverde.com/

https://www.diariolibre.com/noticias/politica/marcha-verde-convoca-a-gran-unidad-nacional-para-intensificar-lucha-contra-la-corrupcion-HY7634966

http://acento.com.do/2017/politica/8475020-gran-marcha-verde-nacional-multitud-reclama-fin-corrupcion-republica-dominicana/

http://www.telesurtv.net/news/Dominicanos-realizan-Marcha-Verde-Nacional-contra-la-corrupcion-20170716-0025.html

http://cnnespanol.cnn.com/2017/07/18/por-que-sigue-marchando-la-ciudadania-contra-la-corrupcion-en-republica-dominicana/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *