Brazylia: domowe testy na HIV w aptekach

MAURO PIMENTEL/AFP/Getty Images

Od początku lipca w brazylijskich aptekach dostępne są domowe testy diagnostyczne na obecność wirusa HIV.

Produkt pozwala na samodzielne przebadanie się na obecność dwóch typów wirusa wywołujących AIDS. Aby wykonać test wystarczy zmieszać kroplę krwi z odczynnikiem z opakowania. Wynik otrzymuje się już po 20 minutach w postaci kresek na teście. Przeciwciała mogą zostać wykryte już po 30 dniach od zarażenia. Według producenta, firmy OrangeLife, test jest skuteczny w 99%.

Brazylia jest pionierem Ameryki Południowej w walce przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa HIV oraz AIDS. Oferuje również darmowe leczenie osobom seropozytywnym. Największym problemem jest szybkie diagnozowanie osób zarażonych. Wielu Brazylijczyków nie zgłasza się na badania ze wstydu lub z obawy o późniejszą dyskryminację.

Szybką diagnozę utrudnia nie tylko wstyd, ale też dotychczasowe miejsca przeprowadzania tego typu diagnostyki. Najwięcej nosicieli HIV w Brazylii to homoseksualiści, transwestyci oraz osoby świadczące usługi seksualne. Te grupy społeczne bardzo często mają złe doświadczenia ze służbą zdrowia i przez to zwlekają z przeprowadzeniem badań.

Sprzedaż testów w aptekach ma pomóc w szybkim diagnozowaniu, a tym samym umożliwić szybsze leczenie zarażonych.

Testy pojawiły się już w aptekach w okręgach Rio de Janeiro, Sao Paulo i Espírito Santo. Do końca miesiąca powinny być dostępne na terenie całego kraju.

 

źródła;
http://www.biobiochile.cl/noticias/sociedad/salud/2017/07/11/farmacias-de-brasil-comienzan-a-vender-auto-test-de-vih.shtml
http://www.losandes.com.ar/article/ya-venden-en-rio-de-janeiro-auto-tests-de-deteccion-de-vih
http://www.brasil.gov.br/saude/2017/05/teste-de-farmacia-para-hiv-recebe-registro-da-anvisa
źródło zdjęcia głównego: http://www.huffingtonpost.es/2017/07/11/una-tecnica-permite-identificar-uno-de-los-posibles-reservorios_a_23025297/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *