Czy różnorodność kulturową można ocalić dzięki… aplikacji na smartfona?

Dzięki współpracy antropologów i naukowców powstał cykl gier, który umożliwia najmłodszym poznanie 87 grup tubylczych władających ponad 71 językami.

W prostej drewnianej chatce na karaibskiej plaży mała dziewczynka siada u stóp swojej babci haftującej kolorową torbę, której wzory przywodzą na myśl mitologiczne symbole ludności Wayúu – oto otwierająca scena z gry przeznaczonej na smartfony, dzięki której kolumbijska młodzież uczy się na temat ludności tubylczej, której tradycje, zwyczaje i kulturalna różnorodność mogą już wkrótce zaniknąć. SAI, czyli Sabiduría Ancestral Indígena powstały dzięki Colombia Games z Grupo Sura i dedykowane są zarówno niemowlakom, jak i 15-latkom. Można je pobrać we wszystkich najpopularniejszych sklepach dedykowanych aplikacjom i rozrywkom na smartfony, takich jak Google Play oraz App Store.

Foto: The Guardian

Fernando Ojalvo Prieto, wiceprzewodniczący Grupo Sura, podkreśla w wywiadach, że opowieści, mity, opowiadania i wszelkie inne formy tradycyjnego przekazywania historii są bardzo skutecznymi narzędziami pedagogicznymi. Dodając do tego fakt, że podobnego typu narzędzia cyfrowe mogą dotrzeć do niemal każdego zakątka Ziemi, prawdopodobieństwo osiągnięcia prawdziwej wymiany międzykulturowej wśród najmłodszych pokoleń wzrasta.

Około 3,4% populacji Kolumbii przynależy do 87 różnych grup etnicznych, władających około 70 językami. Socjolodzy i etnolodzy przekonują jednak, że kultury te są na skraju wyginięcia, zagrożone przez zmiany klimatyczne i brutalne grupy zbrojne, które swoimi agresywnymi działaniami penetrują obszary będące poza zasięgiem państwa. Krajowa instytucja reprezentująca prawa rdzennych mieszkańców, nosząca nazwę Organización Nacional Indígena de Colombia (w skrócie ONIC) utrzymuje, że aż 35 ze wszystkich społeczności jest bliskich fizycznemu i kulturowemu wyginięciu.

„Umieramy – dosłownie i kulturowo” – powiedziała Rosita Iguarán, liderka społeczności Wayúu w La Guajira, w piaszczystym rejonie wybrzeża karaibskiego, gdzie każdego dnia, z powodu niedożywienia, umiera troje dzieci. Iguarán przyznaje, że zostali pozostawieni przez rząd samymi sobie i wierzy, iż dzięki grze więcej ludzi zrozumie ich trudną sytuację gospodarczo-społeczną.

Jak dotąd gra dostępna jest na Androidzie i iOS. Dzięki niej użytkownicy uczą się języków i poznają kultury tubylcze, od rolniczych społeczności przesmyku Darién aż po koczownicze kultury zbieraczy i myśliwych z Amazonii. Być może, dzięki czemuś tak prozaicznemu jak gra na telefon, grupy, takie jak Kogui, Emberá, Guambiana, Sikuani, Kurripaco, Wayúu, Huitoto, Misak czy Kuna, nie odejdą w niepamięć.

Źródła:
1. https://www.theguardian.com/world/2018/jan/05/smartphone-games-colombia-indigenous-cultures-children
2. https://diarioprimicia.com.ar/noticia/102780/colombia-las-culturas-indigenas-en-videojuegos-para-celulares
3. http://caracol.com.co/radio/2017/12/04/tecnologia/1512409256_059380.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *