Nie żyje chilijski antypoeta Nicanor Parra

Mężczyzna zmarł w wieku 103 lat w ubiegły wtorek, 23 stycznia br. w dzielnicy La Reina w Santiago.

Był poetą wybitnym – jedną z legend literatury latynoamerykańskiej XX w., a także laureatem Nagrody Cervantesa (2011) oraz innych wyróżnień, m.in. Premio Reina Sofía de Poesía Iberoamericana czy Premio Neruda. Był autorem ponad 20 zbiorów wierszy, a za najbardziej znany uznaje się pochodzący z 1954 r. Poemas y antipoemas (po polsku: Poezje i Antypoezje), dzięki któremu Parrę zaczęto nazywać antypoetą (sam zresztą również zwykł tak o sobie mówić).

Na język polski przetłumaczone zostały wybrane wiersze Parry – przekłady autorstwa Krystyny Rodowskiej dostępne są w antologii Umocz wargi w kamieniu. Przekłady z poetów latynoamerykańskich (2011).

Inspirował wielu autorów, chociażby jednego z najbardziej znanych pisarzy chilijskich, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, Roberto Bolaño, który o jego twórczości powiedział: “Pisze tak, jakby nazajutrz miał zostać stracony na krześle elektrycznym”.

Warto wspomnieć, że był również matematykiem, fizykiem, a także wykładowcą akademickim. Prywatnie był starszym bratem Violety Parry, również legendy, tym razem muzyki chilijskiej.

Jeżeli chodzi o przyczynę śmierci Parry, to, jak powiedział jeden z jego krewnych: “Jego stan zdrowia pogorszył się trochę, ale zmarł ze starości. (…) Pożegnamy go tańcząc i śpiewając”.

Pożegnanie poety w miejscowości Las Cruces, położonej ok. 120 km od Santiago, w regionie Valparaíso, zorganizowano w czwartek 25 stycznia. Uroczystości, podczas których wybrzmiało m.in. “Gracias a la vida” Violety Parry, miały charakter prywatny, a wzięła w nich udział była prezydent kraju Michelle Bachelet.

Śmierć Parry poruszyła Chilijczyków – w środę tłumnie żegnali go w katedrze w Santiago oraz wpisywali się do ksiąg kondolencyjnych wystawionych w Muzeum Violety Parry. Kondolencje przekazali m.in. wspomniana już wcześniej Michelle Bachelet, niedawno wybrany prezydent Sebastián Piñera, a nawet piłkarska reprezentacja Chile (za pośrednictwem portalu Twitter).

Źródła:

https://elpais.com/cultura/2018/01/23/actualidad/1516714104_499678.html

https://elpais.com/cultura/2018/01/23/actualidad/1516740484_546789.html

https://www.elespectador.com/noticias/cultura/chile-despide-frente-al-mar-su-poeta-nicanor-parra-articulo-735388

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicanor_Parra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *