Czy ludność rdzenna powstrzyma budowę muru Trumpa?

Członkowie społeczności Tohono O’odham zaskarżyli do Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka (CIDH) plan zbudowania muru na granicy Meksyk–USA jako pogwałcenie ich praw, m.in. do swobodnego przemieszczania się.

Komisja z siedzibą w Waszyngtonie jest jednym z organizmów zajmujących się obroną praw człowieka działających w strukturze Organizacji Państw Amerykańskich (OPA). Społeczność Tohono O’odham wspierana przez meksykański rząd zwróciła się do niej w związku z naruszeniem artykułu 36. Deklaracji Praw Ludności Rdzennej przyjętej przez ONZ, który mówi, że „Ludności rdzenne, w szczególności te podzielone granicami państw mają prawo do zachowania i rozwijania kontaktów, relacji i współpracy (…) z ich własnymi członkami, jak również innymi ludami z różnych stron granic”.

Tohono O’odham („ludzie pustyni”) zamieszkują pustynne tereny rozciągające się między Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi, a większość z prawie trzydziestotysięcznej populacji osiedlona jest po stronie USA w stanie Arizona, z czego około trzy tysiące osób zostałoby dotkniętych bezpośrednio przez budowę muru. Choć wciąż mogą przekraczać granicę, w ostatnich latach ich mobilność została ograniczona przez już powstałe zapory. W tej chwili używają jedynie trzech przejść, które umożliwiają przedostanie się na drugą stronę, mimo że granica przecinająca tereny przez nich zamieszkane ma aż 120 km.

Foto: flickr
Foto: Flickr

Przywódca społeczności, Edward Manuel, powiedział: „W tej chwili nasza ziemia jest przedzielona na pół”, zwracając uwagę na fakt, że mur ogranicza dostęp do świętych dla społeczności miejsc, przecina szlaki pielgrzymkowe, ale również rozdziela rodziny. „Jesteśmy zwierzętami, które cały czas migrują, a jeśli zaczynasz wpływać na zwierzę, cały system ekologiczny się zmienia” – dodał Manuel.

Jacqueline Pata, dyrektor Krajowego Kongresu Indian Amerykańskich, jest przekonana, że walka z instytucjami i sądami broniącymi praw ludności rdzennej może ostudzić zapał Trumpa, dlatego rozwiązania lepiej poszukać wspólnie: „Uważamy, że mamy prawo wypowiedzieć się, zanim zostaną podjęte decyzje dotyczące naszego ludu i naszych ziem”.

Źródło zdjęcia głównego: Flickr

Źródła:

http://www.lesoir.be/1478267/article/actualite/monde/2017-04-08/mexique-et-des-amerindiens-saisissent-justice-contre-mur-trump

http://eleconomista.com.mx/sociedad/2017/04/08/tohono-oodham-presentan-reclamo-contra-muro-trump

http://www.upsocl.com/mundo/la-tribu-mexicana-que-quedaria-separada-si-se-construyera-el-famoso-muro-de-donald-trump/

https://www.challenges.fr/societe/une-tribu-amerindienne-contre-le-mur-de-trump_463539

Deklaracja ONZ o Prawach Ludności Rdzennej: http://www.un.org/esa/socdev/unpfii/documents/DRIPS_Polish.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *