Cuzco: grafitti na inkaskich murach

Foto: larepublica.pe
Foto: larepublica.pe

Już po raz kolejny wandale w Cuzco dali o sobie znać, malując grafitti na murach pochodzących z czasów inkaskich. Tym razem, w niedzielę 9 marca, zniszczyli emblematyczny Kamień o Dwunastu Kątach (“La Piedra de los Doce Ángulos”), będący częścią pałacu Hatun Rumiyoc, dawnej siedziby króla Inków, Cápac Cuny.

Aktywność wandali w dawnej stolicy Inków zwiększyła się kilka miesięcy temu, ale ostatni incydent jest szczególnie dotkliwy, gdyż Kamień o Dwunastu Kątach jest jednym z najbardziej znanych zabytków inkaskich. Ponadto, znajduje się w samym centrum historycznym miasta, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Napis “JHK” został odkryty wczesnym rankiem przez policjantów, którzy patrolowali ulicę. Natychmiast wszczęto dochodzenie przeciwko wandalom, którym za zniszczenie dziedzictwa kulturowego grozi kara od 3 do 6 lat więzienia. Na szczęście pobliskie kamery zarejestrowały sprawców, więc szanse na ich szybkie odnalezienie są duże.

Dyrektor departamentu ds. kultury w Cuzco, Ricardo Ruiz Caro wyraził ubolewanie z powodu kolejnego aktu wandalizmu oraz stwierdził, że jego głównym powodem jest brak edukacji kulturowej społeczeństwa i że zamiast zwiększać ilość strażników, należy przeprowadzać kampanie uświadamiające.

Źródło: http://elcomercio.pe/peru/cusco/pintan-piedra-doce-angulos-cusco-noticia-1714753

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *