Cristina Kirchner ponownie usłyszy zarzuty

Cristina Kirchner

Cristina Fernández de Kirchner, była prezydent Argentyny, ponownie stanie przed sądem. Po raz drugi zostaną przedstawione jej zarzuty, które dwa lata wcześniej sformułował Alberto Nisman, który wkrótce później zmarł w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach.

Dwa dni po tym, jak Kirchner została oskarżona o korupcję, sąd postanowił wznowić postępowanie przeciwko byłej prezydent, które dwa lata wcześniej zostało rozpoczęte przez Alberto Nismana i nigdy nie doczekało się rozstrzygnięcia. 14 stycznia 2015 roku Nisman sporządził raport, w którym oskarżył Kirchner i pięciu innych polityków o „starannie ułożony plan przestępczy”, który miałby na celu zatajenie tożsamości irańskich zamachowców, którzy w 1994 roku przyczynili się do śmierci 85 osób w ataku na organizację Asociación Mutual Israelita Argentina (centrum żydowskie w Buenos Aires, które ma na celu wspomaganie rozwoju społeczności żydowskiej w Argentynie, a także podtrzymywanie jej kultury i tradycji).

Cztery dni po ujawnieniu swoich zamiarów i jeden dzień przed przekazaniem raportu Kongresowi Nisman został odnaleziony martwy w swoim domu. Przyczyną śmierci był strzał w głowę, którego natury (samobójstwo czy morderstwo) późniejsze śledztwo „nie było w stanie wykazać”.

W związku ze śmiercią denuncjatora, sprawa została przekazana do archiwum bez wymierzenia żadnej odpowiedzialności prawnej ze względu na „brak dowodów”. Obecnie Federalna Izba ds. Kasacji w Argentynie postanowiła powrócić do sprawy, wydając orzeczenie, w którym informuje, że całkowite wykluczenie popełnienia przez Kirchner czynów niezgodnych z prawem jest niemożliwe, w związku z czym raport Nismana zostanie przywrócony z archiwum, a jego treść rozpatrzona przez trybunał.

Jednym z najważniejszych zarzutów wobec Cristiny Fernández de Kirchner jest umowa podpisana przez jej rząd z Iranem w 2013 roku. Porozumienie umożliwia siedmiu Irańczykom oskarżonym o udział w zamachu na AMIA złożenie zeznań sądowi, znajdując się równocześnie w swoim państwie. Nisman w swoim raporcie wspomniał, że pakt został podpisany przez rząd argentyński w zamian za określone umowy handlowe. Zapewniał, że Buenos Aires przekaże sprawę do Interpolu.

Cristina Kirchner od samego początku nie przyznaje się do zatajenia jakichkolwiek informacji. Umowę z Iranem określa jako obopólne porozumienie dwóch państw, które w żaden sposób nie narusza obowiązującego prawa, a tym bardziej nie jest próbą ukrycia żadnych dowodów. Na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ we wrześniu 2015 roku była prezydent Argentyny oświadczyła: „Celem [zawartego porozumienia] była walka z terroryzmem oraz pamięć, prawda i okazanie sprawiedliwości ofiarom zamachu i ich rodzinom”.

Źródło:

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/12/29/argentina/1483028515_086006.html

Źródło zdjęcia: wikimedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *