Meksyk: eksplozja fajerwerków na targowisku. Nie żyje 31 osób

We wtorek 20 grudnia miała miejsce eksplozja fajerwerków na targu na przedmieściach stolicy Meksyku. Nie żyje 31 osób – 26 ofiar zmarło na miejscu, 5 po przewiezieniu do szpitala. Rannych zostało 70 osób. Spekuluje się, że liczba ofiar może wzrosnąć. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych mieszkańców.

Tragedia miała miejsce na targowisku fajerwerków San Pablito w miejscowości Tultepec, położonej 32 km od stolicy Meksyku. Ponad setka policjantów została wysłana na miejsce zdarzenia zaraz po wybuchu, aby zaprowadzić porządek i rozpocząć poszukiwania zaginionych. Jak poinformowała dziennikarzy Eruviel Avila, gubernator stanu Meksyk, kilkoro dzieci odniosło bardzo poważne obrażenia (poparzenie ponad 90% powierzchni ciała) i zostało przetransportowanych do kliniki w Teksasie w Stanach Zjednoczonych, gdzie poddano je specjalnym operacjom. Większość ciał została na tyle uszkodzona, że konieczne będą badania DNA, aby zidentyfikować tożsamość ofiar.

Świadek wydarzenia, Angelica Coss, stwierdziła, że wybuch brzmiał jak „katastrofa lotnicza lub atak bombowy”:

Wspięłam się na dach naszego domu, były tam już inne osoby. Widzieliśmy jak wybucha całe targowisko. Dym zasłonił nam cały horyzont.

Jak dotąd nieznana jest przyczyna wybuchu. Na targu San Pablito znajdowało się 300 ton fajerwerków, jak podają meksykańskie media. Podobny incydent miał tam miejsce we wrześniu 2005 roku, tuż przed obchodami Dnia Niepodległości Meksyku. Zostało wtedy rannych wiele osób, ale nie było ofiar śmiertelnych.

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-38387239

http://www.elpais.com.co/elpais/internacional/noticias/video-explosion-mercado-pirotecnia-mexico-deja-menos-70-heridos 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *