Ciąg dalszy sporu o argentyńską elektrownię atomową

Nowa ambasador Argentyny w Paragwaju, Ana María Corradi, poinformowała w poniedziałek (1 XII), że władze argentyńskie udostępnią rządowi paragwajskiemu wszelkie informacje dotyczące planów budowy elektrowni atomowej na granicy obu państw.

Projekt ów od miesięcy budzi kontrowersje po obu stronach granicy. Paragwajscy kongresmeni zwracają uwagę na brak przejrzystości w działaniach Dioxitek, firmy mającej zrealizować omawiane przedsięwzięcie. W maju br. Kongres zaaprobował wniosek o sprzeciw rządu paragwajskiego wobec niekonsultowanej z Asunción budowy elektrowni.

W kwietniu br. przedstawiciele firmy Dioxitek zapewnili oficjalnych delegatów z Paragwaju, iż budowa elektrowni atomowej, która ma powstać w przygranicznym mieście Formosa, może wiązać się, jak każda tego rodzaju instalacja, z ryzykiem chemicznym, jednak nie z ryzykiem nuklearnym.

Podczas poniedziałkowego wystąpienia argentyńska ambasador ogłosiła, iż z ramienia ambasady będzie wprowadzać odpowiednie zarządzenia oraz wnioskować o udostępnienie obywatelom Paragwaju raportów związanych z kontrowersyjnym projektem.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/12/141201_paraguay_argentina_uranio

http://www.paraguay.com/nacionales/informaran-sobre-planta-de-uranio-120064

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *