„Możecie wyjść z cienia” – ale czy na pewno? Zmiana systemu imigracyjnego w USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, w swoim wieczornym wystąpieniu 20 listopada zapowiedział zmianę systemu imigracyjnego w USA. Dzięki dekretom prezydenckim ochronę przed deportacją może otrzymać prawie 5 milionów nielegalnych imigrantów. Jednak aby taką ochronę otrzymać, należy spełnić określone warunki. Zakres zmian ogłoszonych przez Baracka Obamę jest największy w polityce imigracyjnej USA od 1968 roku, kiedy to Kongres uchwalił ustawę pozwalającą na uzyskiwanie tzw. zielonych kart przez nielegalnych imigrantów. Prezydent zdecydował się naprawić „zepsuty system imigracyjny”, a przez to rozwiązać problem, którego wielu jego poprzednikom nie udało się pokonać. Także w Kongresie niełatwo było o konsensus w tej sprawie, dlatego Obama postanowił walczyć z procederem nielegalnej imigracji z pominięciem organu ustawodawczego.

Nie każda osoba będąca nielegalnym imigrantem w Stanach Zjednoczonych otrzyma z rąk prezydenta dekret z pozwoleniem na tymczasowy legalny pobyt i pracę w USA. Aby go otrzymać, trzeba spełniać warunki nakreślone przez Obamę w jego wystąpieniu. Są to: pobyt w USA dłuższy niż 5 lat, bycie rodzicem dziecka, które jest obywatelem Stanów Zjednoczonych lub ma uregulowany status, pozytywny wynik sprawdzenia przeszłości kryminalnej oraz regularność w płaceniu podatków.

Wystąpienie Baracka Obamy i jego chęć zmiany systemu imigracyjnego mogą okazać się fiaskiem. Po spełnieniu wyżej wymienionych warunków zaledwie niespełna połowa z ponad 11 milionów nielegalnych imigrantów będzie mogła otrzymać pozwolenie na tymczasowy pobyt. Dodatkowo działania władzy wykonawczej nie będą niosły za sobą skutków prawnych przez sześć miesięcy, co daje przeciwnikom tej zmiany czas na uchwalenie odpowiedniej ustawy w Kongresie, na stałe blokującej działania prezydenta w tym zakresie. Ponadto deportacje nielegalnych imigrantów będą kontynuowane, a nawet może dojść do zwiększenia ich liczby.

Dekrety prezydenckie nie gwarantują uzyskania obywatelstwa, nie dają pełnych praw i przywilejów, jakimi cieszą się obywatele USA, nie dają prawa do stałego pobytu – gwarantują jedynie to, że dana osoba nie będzie deportowana przez okres trzech lat.

Źródła :

http://www.whitehouse.gov/issues/immigration/immigration-action

http://edition.cnn.com/2014/11/20/opinion/navarrette-obama-immigration-announcement/index.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *