Chilijski wulkan Villarica uspokaja się po erupcji

We wtorek o świcie jeden z czterech najbardziej aktywnych wulkanów w Ameryce Południowej zaczął wypluwać lawę i wyrzucać na wysokość sześciu kilometrów materiał piroklastyczny, gazy oraz pyły. Szybko jednak sytuacja wróciła do normy.

Foto: americaeconomia.com
Foto: americaeconomia.com

W dniu dzisiejszym, 4 marca br., nie zanotowano wokół Villarica niepokojących zjawisk. Władze nie pozwoliły jednak na powrót miejscowej ludności, która została wcześniej ewakuowana z terenów otaczających wulkan. Jak zapewnił minister prac publicznych, Carlos Undurraga: „Utrzymujemy czerwony alarm (…), nadal obowiązują protokoły bezpieczeństwa. Chcę jednak uspokoić, że dzisiaj infrastruktura i drogi działają normalnie”.

Ewakuowano około stu osób zamieszkujących tereny w odległości do 10 kilometrów od Villarica. Mimo braku aktywności wulkanu, który położony jest 750 km na południe od stolicy kraju, nie pozwolono im jeszcze na powrót do domów. Po erupcji zanotowano podwyższenie poziomu okolicznych wód, który jednak stopniowo powrócił do normy.

Źródło: http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/volcan-villarrica-se-mantiene-en-calma-tras-erupcion-en-chile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *