Brazylia znosi sankcje przeciw Iranowi

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff zadecydowała o zniesieniu sankcji przeciwko Iranowi. Oczekuje się, że pozwoli to na rozpoczęcie negocjacji na temat przyszłych stosunków handlowych między obydwoma krajami. Zainteresowanie ożywieniem stosunków wyraża także rząd Iranu, zwłaszcza w sferze handlu technologiami, maszynami i samochodami.

Decyzja ta wynika z wydanej 20 lipca 2015 r. przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji nr 2231. Była ona skutkiem potwierdzenia przez Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, że Iran spełnił wszystkie wymagania zakładane przez podpisane wcześniej przez ten kraj porozumienie ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa i Niemcami. Sankcje zniosły już USA i Unia Europejska.

Warto przypomnieć, że przed ustanowieniem sankcji, za rządów prezydenta Luli da Silvy (2003-2010), stosunki między obydwoma krajami prężnie się rozwijały, zwłaszcza pod względem handlu.

Źródło:

http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/comercio/gobierno-de-brasil-levanta-sanciones-contra-iran-para-hacer-negocios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *