Chile zdecydowane odrzucić boliwijskie żądania

Chile nie zamierza ustąpić w kwestii boliwijskich żądań, dotyczących dostępu do Oceanu Spokojnego. Chilijski minister spraw zagranicznych, Heraldo Muñoz, w rozmowach z dziennikarzami ujawnił, że intensywnie pracuje nad ostatnimi detalami obranej przez rząd strategii.

W Nowym Jorku, gdzie w siedzibie ONZ przewodniczył dwóm posiedzeniom Rady Bezpieczeństwa, Muñoz spotkał się z „najważniejszym doradcą w kwestii boliwijskiej”. Kolejne narady odbędą się w lutym i zaplanowane są w Paryżu. Tam Muñoz ma się spotkać z międzynarodową grupą prawników, by dalej pracować nad sprawą.

Zarówno spotkania w Nowym Jorku, jak i te zorganizowane w Paryżu stanowią przygotowanie do wygłoszenia obrony przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze. Minister zapewnia, że rząd będzie bronił interesów Chile, ostrożnie i z pełną powagą rozpatrując argumenty wysuwane przez Boliwię.

Według stanowiska rządu Chile żądania Boliwii nie mają podstaw, pociągną za sobą konsekwencje polityczne oraz wpłyną na relacje między państwami. Heraldo Muñoz zdecydowanie zdementował pogłoski, jakoby Chile miało zaproponować Boliwii enklawę na swoim terytorium w zamian za wycofanie pozwu złożonego w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Również informacje, że papież Franciszek zainteresował się sprawą, są traktowane w Chile z niedowierzaniem. – Chile nigdy się nie zgodziło ani nie zamierza zgodzić się na udział mediatorów. To sprawa, która dotyczy wyłącznie Chile oraz Boliwii – podkreślił szef chilijskiej dyplomacji.

Źródła:

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/canciller-chileno-afina-detalles-legales-frente-demanda-de-bolivia

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/chile-no-aceptara-mediacion-papal-en-litigio-maritimo-con-bolivia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *