Pierwszy Brazylijczyk skazany na śmierć za granicą rozstrzelany w Indonezji

Pomimo fal protestów, próśb i wysiłku bliskich Marco Acher, instruktor lotnictwa, został rozstrzelany w sobotę za próbę przemytu trzynastu kilogramów kokainy na teren Indonezji w skrzydłach samolotu. Był to pierwszy przypadek wykonania kary śmierci na obywatelu brazylijskim poza granicami kraju. 

Informację potwierdziły władze indonezyjskie i inne agencje informacyjne. Prezydent Dilma Rousseff nakazała ambasadorowi Brazylii w Indonezji, Paulo Alberto de Silveira Soaresowi, powrót do kraju, wyrażając w ten sposób niezadowolenie z relacji dyplomatycznych między dwoma krajami.

W wystosowanym przez prezydent oświadczeniu przeczytać można między innymi, że zaistniała sytuacja wpływa znacząco na stosunki dyplomatyczne między Brazylią a Indonezją. Oświadczenie zostało złożone na ręce ambasadora Indonezji w Brazylii.

Według słów minister ds. praw człowieka Ideli Salvatti egzekucja wpisuję się w kampanię polityczną (rygorystyczna walka z handlem narkotykami) prowadzoną przez nowego prezydenta Joko Widodo, który zignorował wcześniejsze prośby prezydent Rousseff o ułaskawienie Marco Achera.

Marcos Acher skazany został na śmierć w 2004 roku. Rozstrzelano go wraz z obywatelami czterech innych państw: Nigerii, Holandii, Wietnamu i Malawi. Wszyscy zostali skazani na śmierć za przemyt narkotyków.

Źródło: http://oglobo.globo.com/brasil/apos-11-anos-preso-marco-archer-executado-na-indonesia-15083412

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *