Chile: zagadka śmierci Pabla Nerudy

Chile zapowiedziało wznowienie śledztwa dotyczącego śmierci Pabla Nerudy, wybitnego poety, laureata nagrody Nobla za poezję, która “z nadzwyczajną siłą wyrażała los całego kontynentu”.

Choć według oficjalnych informacji Neruda zmarł z powodu raka prostaty, istnieją podejrzenia, że prawdziwą przyczyną śmierci było otrucie. Ekshumacja zwłok przeprowadzona w 2013 roku nie pozwoliła jednak odnaleźć żadnych nowych dowodów. Kolejne testy mają na celu wykrycie w szczątkach poety obecności metali ciężkich lub trucizn nieorganicznych i ustalenie pośrednich bądź bezpośrednich przyczyn jego śmierci.

Źródło: radio.uchile.cl
Foto: radio.uchile.cl

Neruda zmarł 12 dni po zamachu wojskowym, który zapoczątkował dyktaturę Pinocheta. Według jednej z teorii poeta mógł zostać otruty, gdyż obawiano się, że jako komunista i zwolennik obalonego prezydenta Salvadora Allende stanie się liderem opozycji przeciwko dyktaturze. Szofer słynnego artysty, Manuel Araya, podejrzewa, że agenci Pinocheta wykorzystali na podanie trucizny moment, gdy Neruda przebywał w szpitalu i nie był w stanie ruszyć się z łóżka. Twierdzi on, że poeta zadzwonił do niego ze szpitala, mówiąc, że po otrzymanym zastrzyku poczuł się znacznie gorzej.

Źródła:

http://www.theguardian.com/world/2015/jan/21/chile-pablo-neruda-death-body-poison-pinochet

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-30928116

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *