W ostatnich dniach zrobiło się głośno o Brazylijczykach przebywających w zagranicznych więzieniach. Wszystko za sprawą Marco Achera – skazanego i rozstrzelanego za przemyt narkotyków w Indonezji w sobotę 17 stycznia. Okazuje się, że brazylijskich więźniów za granicą jest zdecydowanie więcej. Oprócz Achera poza granicami kraju przebywa jeszcze 3 209 innych więźniów. Jak podaje Globo, opierając się na danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, 30% (czyli 963) z nich odsiaduje wyrok właśnie za przemyt narkotyków, który w 2013 roku był najczęściej popełnianym przestępstwem. W samej Europie odsiaduje wyrok 1 108 Brazylijczyków, z czego 496 zostało skazanych za przemyt.
Krajem o największej liczbie brazylijskich więźniów skazanych za przestępstwa narkotykowe (150) jest Hiszpania. Z kolei najwięcej Brazylijczyków, niezależnie od popełnionego przestępstwa, przebywa w Stanach Zjednoczonych (726) i Japonii (407). W sumie Brazylijscy więźniowie odsiadują wyroki w 39 państwach. Poza drugim Brazylijczykiem, który obecnie oczekuje na wyrok w celi śmierci w Indonezji, żadnemu z nich nie grozi stracenie. Jeden ze skazanych, José Carlos Oliveira Coutinho, odsiaduje karę dożywotniego więzienia w Stanach Zjednoczonych.
Co ciekawe, typ popełnionej zbrodni różni się w zależności od kontynentu. Na przykład w Ameryce Południowej najczęściej popełnianymi przez Brazylijczyków występkami są te na tle seksualnym, takie jak molestowanie, gwałt i pedofilia. Zdarzają się też malwersacje i fałszowanie dokumentów. W Ameryce Północnej dominują zaś wykroczenia związane z nielegalną imigracją, a w Afryce (oprócz przemytu narkotyków) handel bronią. Bliski Wschód jest jedynym miejscem, gdzie Brazylijczyk został oskarżony o terroryzm. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w samym tylko 2013 roku, którego dotyczy raport, wydało na więźniów 120 tysięcy dolarów.
Spośród 58 krajów, w których stosuje się karę śmierci, w 13 z nich można ją otrzymać za przemyt narkotyków. Są to Chiny, Indonezja, Irak, Laos, Malezja, Pakistan, Katar, Arabia Saudyjska, Singapur, Tajlandia, Emiraty Arabskie, Wietnam i Jemen, czyli państwa azjatyckie. W 2013 roku wykonano 778 wyroków, a przynajmniej 1 925 osób zostało skazanych na karę śmierci w 57 krajach, podczas gdy 23 tysiące więźniów wciąż oczekuje na wyrok w celach śmierci na całym świecie.
Wśród nich jest 42-letni Rodrigo Gularte – uwięziony w 2004 roku za przemyt 6 kilogramów kokainy, ukrytych w deskach surfingowych, z którymi złapano go na lotnisku w Dżakarckie. Biorąc pod uwagę to, że obecny rząd Indonezji jest bardziej radykalny od poprzedniego i wrócił do wykonywania wyroków, które w latach 2008-2013 były zawieszone, nie wiadomo, czy dalsze apele prezydent Brazylii Dilmy Rousseff przyczynią się do jego ułaskawienia.
Marta Jarzyńska
Źródło: http://oglobo.globo.com/brasil/no-exterior-ha-3209-brasileiros-na-cadeia-15099327