W środę 20 września br., Prezydent Michelle Bachelet ogłosiła, że Chile zamierza zakazać używania foliowych torebek w gminach nadmorskich. Projekt nowego prawa przedstawiła w przemówieniu na konferencji „Oceny – bogactwo możliwości” w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
“Chcemy pokazać co można zrobić w kwestii ochrony oceanów” powiedziała Bachelet w swoim wystąpieniu, dodając, że trwają prace nad ustawą, dzięki której na wspomnianych obszarach torby foliowe zostaną wycofane z użycia w ciągu 12 miesięcy.
Według ministra środowiska, Marcela Meny, projekt zostanie zaprezentowany już w październiku. Rząd chce go uchwalić jeszcze przed końcem tej kadencji. Dzięki ustawie Chile stanie się pierwszym krajem obu Ameryk, który zakaże użycia toreb plastikowych na terenach przybrzeżnych.
W 60 chilijskich gminach już teraz ograniczono zużycie plastikowych torebek. Jedną z pierwszych gmin była Punta Arenas. Burmistrz miasta, Claudio Radonich, ucieszył się z ogłoszonego projektu. Cztery lata temu zostało wydane krajowe rozporządzenie w sprawie foliowych reklamówek, jednak wówczas kontroler generalny nie zezwolił na całkowity zakaz, a jedynie na wprowadzenie limitów. Teraz będzie on możliwy.
„Bardzo dobrze, że będzie obowiązywał jeden standard w całym kraju. Nie powinno być tak, że mieszkańcy naszego regionu będą dbali o środowisko u siebie, a gdy pojadą na północ będą ponownie korzystali z foliówek”.
Jego zdaniem w gminie Punta Arenas wykształcił się już nawyk trzymania toreb wielokrotnego użytku w torebkach, plecakach i samochodach, ale jak sam zapewnia „ciężko było się przyzwyczaić”.
Podczas wystąpienia Michelle Bachelet podkreśliła także, że prawdziwy, długofalowy rozwój nie jest możliwy bez aktywnej polityki w zakresie ochrony środowiska.
„Kraj z tak długą linią brzegową jak nasza nie może być obojętny wobec roli, jaką spełnia ocean i środowisko naturalne w zrównoważonym rozwoju. Dlatego, w czasie moich rządów aktywnie pracowaliśmy aby chronić, zachowywać i użytkować ocean oraz jego zasoby w sposób odpowiedzialny”.
Prezydent wspomniała o działaniach jakie Chile podjęło by uczestniczyć w zarządzaniu i ochronie wód. Kraj aktywne uczestniczy w inicjatywie „Nasz Ocean”, przyjął Porozumienie z Nowego Jorku z 1995 w sprawie międzystrefowych zasobów rybnych i zasobów rybnych masowo migrujących, promował deklarację “Dla Oceanu” uznającą wagę oceanu w realizacji Porozumień paryskich. Wśród chilijskich dokonań jest też pierwszy udany model zrównoważonej hodowli homara prowadzony przez rybaków z wyspy San Juan oraz wdrażanie polityki zapobiegania, powstrzymywania i eliminowania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów.
Planowana ustawa ma być kolejnym krokiem ku ochronie oceanów. Ich zanieczyszczenie to jeden z największych problemów współczesnego świata. Chilijskie Ministerstwo Środowiska podaje, że 90% ptactwa morskiego ma w żołądku jakiś rodzaj tworzyw sztucznych. Zanieczyszczona plastikiem jest również sól morka. Według raportu Ellen MacArthur Foundation w 2050 roku w oceanach i morzach będzie pływało więcej plastikowych odpadów niż ryb.
Źródła:
http://www.emol.com/noticias/Nacional/2017/09/21/876161/Proyecto-de-ley-que-prohibe-las-bolsas-plasticas-Conoce-las-comunas-que-ya-han-implementado-medidas-para-su-reduccion.html
http://www.biobiochile.cl/noticias/nacional/chile/2017/09/21/chile-sera-el-primer-pais-de-america-en-prohibir-bolsas-plasticas-en-comunas-costeras.shtml
https://www.theguardian.com/business/2016/jan/19/more-plastic-than-fish-in-the-sea-by-2050-warns-ellen-macarthur
Zdjęcie główne: By MichaelisScientists (Own work) [CC BY-SA 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:1682478-poster-1280-plasticbags.jpg)
Bachelet ante la ONU: “No es posible crecimiento a largo plazo sin una política ambiental activa”