Chile: legalizacja związków homoseksualnych

Po trwającym 4 lata procesie legislacyjnym Kongres Narodowy Chile zaakceptował projekt ustawy, która umożliwia zawieranie związków cywilnych przez osoby tej samej płci. Nie są one tym samym co małżeństwo, stanowią jednak dla związków homoseksualnych duże ułatwienie, przyznając im część praw, które przysługują parom po ślubie. Trybunał Konstytucyjny dokona rewizji projektu i po upływie sześciu miesięcy pierwsze osoby będą mogły ubiegać się o formalizację swoich związków.

“Związek cywilny jest dla osób, które żyją razem, nie będąc małżeństwem, fundamentalną instytucją. Jego status prawny nikogo nie dyskryminuje, dotyczy on wszystkich par, a co najważniejsze, uznaje wszystkie formy rodziny, jakie istnieją w naszym państwie. Jest to krok naprzód, z którego jako rząd jesteśmy dumni” – tak skomentował nową ustawę rzecznik rządu, Álvaro Elizalde.

Wydarzenie z zadowoleniem przyjęli przedstawiciele organizacji działających w Chile na rzecz równouprawnienia. „Jest to ustawa, która szanuje godność innych i uznaje ich prawa. Jesteśmy szczęśliwi i chcemy podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w tej walce. Chile jest od dziś lepszym państwem. To pierwszy krok do pełnej równości” – powiedział Rolando Jiménez, przewodniczący stowarzyszenia Movilh, najważniejszej chilijskiej organizacji walczącej o prawa mniejszości seksualnych. Luis Larraín z fundacji Iguales podkreślił także, że przyjęcie ustawy zbliża Chile do umożliwienia parom homoseksualnym zawierania małżeństw.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/01/150128_chile_union_civil_aprobacion

http://www.latercera.com/noticia/politica/2015/01/674-614548-9-proyecto-de-union-civil-finaliza-su-tramite-legislativo-y-queda-en-condiciones.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *