W ten czwartek rzecznik rządu Republiki Dominikany ogłosił spłatę niemal całej kwoty zadłużenia wobec Wenezueli. Dominikański dług wobec wenezuelskiego przedsiębiorstwa naftowego PDVSA wynosił ponad 4 miliardy dolarów.
Spłata zadłużenia stała się możliwa dzięki częściowemu umorzeniu długu ze strony Wenezueli – Dominikana spłaciła zatem jedynie 52% kwoty, tj. prawie 2 miliardy dolarów. Aby uzyskać brakującą kwotę, prezydent Danilo Medina zdecydował się na największą w historii kraju emisję dłużnych papierów wartościowych. W tym momencie wiadomo już, że rząd dominikański spłacił 98,5% długu.
Dług ten ma swoje źródło w zobowiązaniach wynikających z przynależności do programu Petrocaribe, wenezuelskiej propozycji wobec krajów Ameryki Środkowej i Karaibów, w ramach której ropa naftowa sprzedawana jest przez Wenezuelę po preferencyjnych cenach i z korzystnymi spłatami kredytu. Dominikana otrzymała oprocentowanie w wysokości 1% na okres 25 lat, jednak postanowiła spłacić swoje zadłużenie w 10 lat po podpisaniu porozumienia z PDVSA.
Dług publiczny w Dominikanie, dzięki działaniom rządu, spadł z 37,2% do 34% PKB.
Źródła:
http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/01/150130_dominicana_deuda_petrolera