Chile: darowizna, która pozwoli na utworzenie sieci parków narodowych wielkości Szwajcarii

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pumalin.jpg

17 marca 2017 roku Kristine McDivitt-Tompkins, wdowa po założycielu marki The North Face, oficjalnie przekazała rządowi Chile 407 625 hektarów w Patagonii. Dzięki połączeniu ofiarowanych gruntów z chronionymi terenami skarbu państwa powstanie sieć parków narodowych o powierzchni 4,5 miliona hektarów, czyli o rozmiarze Szwajcarii.

Przekazane tereny posłużą do utworzenia trzech nowych parków narodowych: Pumalín, Melimoyu i Patagonii. Poszerzone zostaną również trzy już istniejące obszary chronione – Hornopirén, Corcovado oraz Isla Magdalena. 

Darowizna na rzecz Chile to kolejny krok do zakończenia wielkiego projektu dotyczącego ochrony bioróżnorodności Patagonii, którego Kristina McDivitt podjęła się wraz z mężem. 

Douglas Tompkins z żoną przybyli do Chile w latach 90. Chilijczycy podejrzliwie traktowali „gringo”, który zaczął wykupywać duże połacie ziemi na południu. Spekulowano, że nie jest zainteresowany ochroną środowiska naturalnego, ale złożami naturalnymi. Krytykowano go również za ograniczanie wypasu bydła na zakupionych terenach. Nie zrażało to jednak milionera. Przez kolejne 20 lat małżeństwo skupowało zagrożone działalnością człowieka tereny na południu Chile i Argentyny, dzięki czemu stali się „największymi obszarnikami na świecie”.

Tompkins mawiał, że zajmuje się „ochroną raju”. Zamierzał przekazać nabyte grunty rządom Argentyny i Chile w celu utworzenia obszarów chronionych. Pierwszym ofiarowanym obszarem był park Pumalín, przekazany chilijskiemu rządowi w 2005 roku. Niestety, założyciel marki The North Face nie zdążył doprowadzić swojego projektu do końca. Zmarł w grudniu 2015 roku na skutek hipotermii po wypadku kajaka na jeziorze Gran Carrera.

Po jego śmierci misję realizacji projektu przejęła jego żona Kristine McDivitt. Spotkała się z prezydentem Argentyny w sprawie darowizny 150 tysięcy hektarów, a w styczniu 2016 ogłosiła chęć przekazania kolejnych 400 tys. rządowi Chile. 

Negocjacje z chilijskim rządem trwały prawie dwa lata. 17 marca 2017 roku prezydent Chile, Michelle Bachelet, podpisała porozumienie, które pozwoli na spełnienie marzenia Douglasa Tompkinsa i jego żony.

To wielki dzień dla Chile! Dzięki wizji państwa Tompkinsów i wsparciu państwa stworzymy sieć parków narodowych w Patagonii – ogłosiła na swoim Twitterze prezydent Bachelet. Dodała również, że będzie to największy projekt dotyczący ochrony przyrody od lat 60. XX wieku.

Realizacja projektu będzie wymagała od rządu sporych inwestycji. Należy stworzyć nową infrastrukturę oraz przeorganizować istniejące już jednostki.

Ogrom darowizny nie jest przypadkowy. Tompkins uważał, że projekty dotyczące ochrony przyrody powinny być „olbrzymie, dzikie i połączone”. Planowana sieć parków narodowych spełnia wszystkie trzy warunki. 

Źródła:

http://www.t13.cl/noticia/mundo/la-donacion-le-permitira-chile-crear-red-parques-nacionales-del-tamano-suiza

http://www.elmostrador.cl/noticias/mundo/2017/03/17/como-la-historica-donacion-de-tierras-de-douglas-tompkins-permitira-a-chile-crear-red-de-parques-nacionales-del-tamano-de-suiza/ 

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2016/01/160127_chile_tompkins_tierras_donacion_ecologia_molina_wbm

http://www.lavanguardia.com/internacional/20170317/42956919122/chile-donacion-tierras-privadas.html

http://www.forbes.pl/tworca-north-face-douglas-tompkins-kim-byl-zielony-milioner-,artykuly,203194,1,1.html#

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *