Chilijczycy będą pracować krócej?

Ministerio de Cultura de la Nación Argentina; foto: Marcos G. https://www.flickr.com/photos/culturaargentina/16545690338/in/photolist-rd5Zi5-cfYvYN-qF1YAT-rkdY81-rcu4ou-rkx5pe-rBUhhk-broXvK-rBNdPR-rBHQMt-fNnU1C-bnbg9U-bZokxN-broYig-broXA6-broXNF-broYee-broXxT-broXFv-broXJK-broXTa-rkdZGd-rBEZHv-qF89ji-rBHNcQ-rBNKvg-rBPpeg-qEPMc3-rkm2sW-broY7k-rkk91q-broXgH-broYcx-broYgg-broYjT-broYpX-broXRa-broXV4-broXX4-broXuc-broXYK-broY9a-broXGX-broXoc-broX9H-broY3z-qF86hg-rBYZY8-rkm333-rizYYt

Projekt zaprezentowany przez Camilę Vallejo zakłada zmniejszenie czasu pracy z 45 do 40 godzin tygodniowo i zakazanie obniżenia wynagrodzeń. Obecnie Chilijczycy pracują przez 8 godzin dziennie i mają obowiązkowo doliczaną godzinną przerwę na obiad. Razem daje to 45 godzin w tygodniu.

„Proponujemy wliczyć czas na posiłek do dnia pracy. Ludzie powinni móc wyjść wcześniej z pracy i spędzić więcej czasu ze swoimi rodzinami, dziećmi i sąsiadami” – wyjaśnia Camila Vallejo.

Posłanka argumentuje, że dłużej wcale nie znaczy lepiej. Przypomina, że skrócenie dnia pracy z 48 do 45 godzin w 2005 miało pozytywne skutki dla gospodarki kraju: wzrosło zatrudnienie i poprawiła się wydajność.

W uzasadnieniu swojego projektu deputowana powołuje się na wyniki badań potwierdzających, że krótszy czas pracy zwiększa produktywność osób zatrudnionych. Jej zdaniem im szczęśliwsi pracownicy, tym mniej chorób zawodowych i tych wywołanych stresem. Dzięki temu zmniejszy się ilość zwolnień lekarskich i zwiększy liczba osób dyspozycyjnych do pracy.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Chilijczycy są piątym najwięcej pracującym narodem wśród należących do organizacji. Vallejo uważa, że Chile powinno brać przykład z takich krajów jak Holandia i Szwecja, gdzie tydzień pracy jest o 10 godzin krótszy, za to produktywność dużo większa.

„Wierzymy, że jest to wykonalne. Wiele krajów wprowadziło to rozwiązanie i nie wywarło to negatywnego wpływu na gospodarkę”.

Projekt został już przedstawiony Ministrowi Spraw Wewnętrznych, Mario Fernadezowi oraz Ministrowi Sekretariatu Generalnego Prezydentury, Nicolásowi Eyzaguirremu.

Nie wszystkim podoba się pomysł posłanki Partii Komunistycznej. Gonzalo Fuenzalida, członek partii konserwatywno-liberalnej Odnowa Narodowa, wyraził pogląd, że nie jest to najlepszy czas na wprowadzanie tego typu projektów z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej oraz niskiej stopy zatrudnienia.

Przeciwko ustawie wypowiedział się również przedstawiciel przemysłu i szef Asexmy, Roberto Fantuzzi. Jego zdaniem skrócenie dnia pracy skłoni mocno zadłużonych pracowników do szukania drugiego etatu, w efekcie czego będą pracowali znacznie więcej. 

„Zawsze znajdą się tacy, którzy mają do wszystkiego zastrzeżenia i chcą utrzymać status quo” – skomentowała Vallejo, dodając, że w 2005 roku w dyskusji przywoływano te same argumenty. 

Chociaż projekt cieszy się poparciem społecznym, możliwe, że nie zostanie dopuszczony pod debatę w Parlamencie. Według doniesień Radia ADN Prezydium Izby Reprezentantów określiło go jako niedopuszczalny i niekonstytucyjny. Powodem jest główne założenie ustawy, którym jest obniżenie godzin pracy przy jednoczesnym zakazie zmniejszenia pensji.

Na mocy art. 65 Konstytucji Chile tylko Prezydent może wnosić projekty legislacyjne, które określają, modyfikują, nadają lub poszerzają wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym oraz zmieniać podstawy, które je determinują.

W odpowiedzi na doniesienia Radia ADN Camila Vallejo rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją wnioskującą o uznanie projektu przez Prezydium Izby Deputowanych. Petycja, w której można zadeklarować poparcie dla skrócenia czasu pracy w Chile jest dostępna tutaj.

Los ustawy rozstrzygnie się w pierwszym tygodniu kwietnia.

Źródła:

https://es.panampost.com/karina-martin/2017/03/20/chile-diputada-40-horas-laborales/

https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=ANHRS#

http://www.latercera.com/noticia/40-horas-proyecto-impulsa-camila-vallejo-reducir-la-jornada-laboral/

http://www.latercera.com/noticia/camila-vallejo-proyecto-reduce-la-jornada-laboral-los-paises-lo-aplicado-mejorado-productividad/

http://www.eldinamo.cl/nacional/2017/03/16/las-claves-del-proyecto-de-camila-vallejo-que-reduce-a-40-horas-semanales-la-jornada-laboral/ 

http://www.adnradio.cl/noticias/politica/exclusivo-diputados-declararan-inadmisible-proyecto-que-baja-a-40-las-horas-laborales/20170323/nota/3415888.aspx

https://www.change.org/p/camaradiputados-firmo-por-una-jornada-laboral-de-40horas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *