Café Cortázar zaprasza na Rayuelę… i nie tylko

16 grudnia w Almagro, jednej z dzielnic Buenos Aires, odbyło się otwarcie Café Cortázar. Zebrali się tam dawni przyjaciele Cortázara i obecni pasjonaci jego twórczości oraz osoby, które przyczyniły się do powstania kafejki, by wymieniać się anegdotami i wspólnie świętować jej inaugurację.

Jest to pierwsza tematyczna barokawiarnia, poświęcona w całości temu argentyńskiemu pisarzowi i inspirowana jego dziełami. Logotyp kawiarni zaprojektowano z użyciem czcionki z maszyny do pisania Olivetti Lettera 22, na której autor zwykł pisać. Lokal wszedł w skład sieci Cafés Notables skupiającej kilkadziesiąt najbardziej reprezentatywnych i charakterystycznych barów w tym mieście (należą do niej między innymi legendarna Café Tortoni i działająca od 1850 roku La Biela).

Na uwagę zasługuje wystrój kafejki: ściany wypełnione są cytatami z książek Cortázara lub ich okładkami, symbolistycznymi muralami wykonanymi przez plastyka Ricardo Villara oraz bardziej lub mniej znanymi zdjęciami pisarza, tu samego, tam z przyjaciółmi, gdzie indziej z żoną, jeszcze gdzie indziej z kotami… Nie zabrakło też pomalowanej na kolorowo gry w klasy obrazującej jego najsłynniejszą powieść. Również nazwy dań z menu: kawy, alkohole, przekąski, sałatki, kanapki noszą nazwy inspirowane twórczością Cortázara, takie jak Bestiario, Un tal Lucas czy Los premios (Wielkie wygrane).

Todo hay que volver a inventarlo. El amor no tiene por qué ser una excepción – Wszystko trzeba stworzyć na nowo. Nie ma powodu, by miłość miała być wyjątkiem
Julio Cortázar, Libro de ManuelJeden z cytatów zdobiących ściany kawiarni.

Wnętrze Café Cortazar
Wnętrze Café Cortazar

Na pierwszym piętrze wystawiony jest obecnie cykl o nazwie Siempre empezó a llover. Składają się na niego niepublikowane dotąd zdjęcia Bernardo Cornejo Maltza, fotografa, który przez rok mieszkał w domu rodziny Cortazarów. Przedstawiają one wnętrze domu (na przykład sławną drewnianą szafę, której autor Gry w klasy używał jako biblioteczki) i subiektywne ujęcia widoku, który pisarz widział z okna w różnych momentach dnia.

Café Cortazar nie będzie tylko lokalem gastronomicznym – mają tam odbywać się cykle literackie, wystawy sztuki, spotkania autorskie i wydawnicze oraz recitale muzyki na żywo, zwłaszcza koncerty jazzowe – to właśnie ta muzyka odegrała sporą rolę w życiu pisarza. Podczas inauguracji wystąpił na przykład duet Swing Mamas, który wykonał ulubione tematy autora Rayueli.

W najbliższych miesiącach będzie udostępniona także biblioteka z najbardziej znanymi dziełami Cortazára i różnego rodzaju publikacjami. Można będzie poczytać je, wczuwając się w klimat twórczości pisarza i popijając na przykład Café Rayuela z pianką i cynamonem.

Źródła:

http://parabuenosaires.com/abrieron-un-bar-en-almagro-dedicado-a-julio-cortazar

http://www.treslineas.com.ar/nuevo-cafe-homenajea-universo-cortazar-n-1352649.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *