Szamani z plemienia Matsés napisali encyklopedię

W ostatnim czasie plemię Matsés opracowało składającą się z 500 stron encyklopedię medycyny tradycyjnej.

Techniki leczenia były zbierane przez ostatnie 2 lata przy wsparciu organizacji ochrony Amazonii Acaté przez pięciu szamanów należących do ludu Matsés. Zamieszkuje on obszary na pograniczu Peru i Brazylii, jeden z najbardziej różnorodnych biologicznie terenów Ziemi. Praca ta, oprócz podzielonej na kategorie wiedzy na temat roślin używanych przez Matses do uleczania niezliczonych dolegliwości, gromadzi też wskazania odnośnie ich przygotowania i dawkowania.

WIlmer-Fleck-670x419

Z biegiem lat wiele autochtonicznych ludów i plemion Ameryki Południowej straciło swoją tradycyjną wiedzę w rezultacie antropofagii kulturalnej, czyli zjawiska opanowania tych regionów przez kulturę Zachodu. W ten sposób historia, tradycje i różne techniki właściwe dla poszczególnych grup popadają w zapomnienie w wyniku „cywilizowania” tych ludów.

Prezes i współzałożyciel fundacji Acaté, Christopher Herndon skomentował, że stworzenie pełnego spisu wiedzy na temat medycyny w postaci encyklopedii napisanej ich własnymi słowami w ich własnym języku stanowi kamień milowy dla plemion Amazonii. Jak tłumaczy Herndon, encyklopedia zostanie wydana tylko w języku ludności, aby wiedza nie została skradziona przez korporacje i badaczy, jak to się stało w wielu przypadkach. Zakazane jest również jej kopiowanie i tłumaczenie na inne języki. Celem przedsięwzięcia jest ochrona tradycji szamańskich przed utratą i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. Dodał, że ratowane w tym wypadku jest coś ważniejszego niż ludowe stroje czy tańce – zdrowie społeczności.

Promocja encyklopedii przez rząd może być swoistą próbą zatarcia kompromitującego wydarzenia z 1964 roku, kiedy prezydent Belaúnde w trakcie swojej pierwszej kadencji nakazał siłom powietrznym Peru bombardowanie plemienia Matsés, uzasadniając je ideą etnocentryczną. Wyeliminowanie mniejszościowych grup etnicznych miało rzekomo umożliwić postęp i rozwój cywilizacji.

Źródła:

http://larepublica.pe/turismo/cultural/727682-amazonia-pueblo-matse-crea-la-primera-enciclopedia-de-medicina-natural

https://www.veoverde.com/2015/07/tribu-de-la-amazonia-crea-enciclopedia-de-medicina-de-500-paginas/

Matsés Profile: Urbano, Master Hunter & Gatherer

June 2015 Field Update

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *