Buena Vista Social Club zagrał w Białym Domu

W zeszły czwartek, 15 października br., kubański zespół Buena Vista Social Club dał występ w Białym Domu podczas Hispanic Galaw której uczestniczył prezydent Barack Obama. Jak zauważył rzecznik prasowy rządu USA, był to pierwszy od ponad pięćdziesięciu lat koncert kubańskiej grupy w oficjalnej rezydencji głowy Stanów Zjednoczonych.

W trakcie uroczystości Obama wygłosił przemówienie upamiętniające 25. rocznicę powstania Initiative for Educational Excellence for Hispanic Americans. Występ zespołu miał miejsce w kontekście stopniowej odwilży na linii USA-Kuba. W lipcu br. kraje odnowiły stosunki bilateralne po ponad pięciu dekadach ideologicznych starć.

Buena Vista Social Club działał na Kubie od lat 40. do lat 60. i stanowił miejsce spotkań dla lokalnych muzyków. Za swoich najlepszych czasów wspierał rozwój tradycyjnych styłów afro-kubańskich, takich jak son, bolero, guajira czy salsa. W latach 90., prawie pół wieku po jego zamknięciu w wyniku rewolucji, klub stał się inspiracją dla kubańskiego muzyka Juana de Marcos Gonzáleza i amerykańskiego gitarzysty Ry Coodera do nagrania wspólnej płyty we współpracy z innymi twórcami z wyspy. W 1999 r. ukazał się natomiast nominowany do Oscara film dokumentalny „Buena Vista Social Club” niemieckiego reżysera Wima Wendersa. Pokazano w nim fragmenty koncertu w Nowym Jorku, jak i wywiady z członkami grupy.

Źródło: http://www.havanatimes.org/?p=114401

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *