São Paulo: brutalność policji wzrosła o ponad 200%

Jak wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Instytut „Sou da Paz”, mimo zmniejszającej się ilości odnotowanych brutalnych przestępstw (gwałty, porwania, zabójstwa), ilość osób zastrzelonych przez policjanta na służbie wzrosła o 206,9% w stosunku do pierwszego kwartału 2013 roku.

W stosunku do pierwszego trymestru 2013 roku, liczba osób zabitych w mieście wzrosła z 29 do 89. Dysproporcjonalny przyrost ofiar śmiertelnych to jeden z głównych wniosków opublikowanych przez instytut, który opiera się na danych przedstawionych przez Biuro Bezpieczeństwa Publicznego stanu São Paulo.

W raporcie zastanawiających jest kilka innych kwestii. Mimo wzrostu ilości osób zastrzelonych przez policjanta, w grupie funkcjonariuszy odnotowano spadek ofiar śmiertelnych. W São Paulo w porównaniu do roku 2013 ilość zabitych podczas służby policjantów spadła  o jedną trzecią. Analizując zebrane dane Ligia Rechenberg z instytutu „Sou da Paz” wyjaśnia duże dysproporcje zmianą sposobu działania policji.

Badaczka Giane Silvstre z Uniwersytetu Stanowego w São Carlos (UFSCar) uważa, że tak brutalny sposób działania policji może stać w sprzecznością z prawami człowieka i międzynarodowymi regulacjami. „Jeżeli tyle się zabija w celu kontroli przestępczości, coś jest nie tak. Śmierć jako rezultat polityki bezpieczeństwa nie jest formą jakiej oczekujemy” – podsumowała badaczka.

Źródło: http://www.cartacapital.com.br/sociedade/letalidade-policial-tem-aumento-de-206-9-na-cidade-de-sao-paulo-3322.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *