Brutalna prawda kryjąca się za eksportem meksykańskiego awokado

Guacamole cieszy się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazują badania, w USA spożywa się rocznie ponad 516 milionów kilogramów awokado, które jest bazą tego meksykańskiego sosu. Około 61% tych owoców sprowadzanych jest z Meksyku i bez wątpienia rynek awokado wciąż kwitnie. Niestety nie wszyscy amerykańscy konsumenci są świadomi brutalnej prawdy, kryjącej się za świetnie rozwijającym się biznesem.

Mogłoby się wydawać, iż w stanie Michoacán, w południowym Meksyku awokado jest „zielonym złotem” dla tamtejszych mieszkańców. Większość, bo aż 80% z uprawianych owoców, jest przeznaczana na eksport do USA. To, czego nie wie większość nabywców awokado, to fakt, że z przychodów, które otrzymują rolnicy tego stanu za eksport prawie 500 milionów kilogramów rocznie, około 152 milionów dolarów trafia do jednego z miejscowych karteli narkotykowych – Templariuszy (hiszp. Los Caballeros Templarios). Kartel wymusza na rolnikach płacenie haraczy od każdego sprzedanego kilograma awokado. Gdy właściciele odmawiają zapłaty, ich ziemie z uprawami są palone – takie zdarzenia miały już miejsce w kwietniu ubiegłego roku.

Co więcej, dzięki lokalnej Komisji Zdrowia Roślin kontrolującej jakość upraw, kartel ma dostęp do dokładnych danych dotyczących liczby hektarów ziem uprawnych, które posiadają mieszkańcy stanu Michoacán.

Wobec tak postawionych faktów, przed konsumentami awokado w USA staje poważne pytanie: czy kontynuować kupowanie owocu sprowadzanego z Meksyku, dając w ten sposób przyzwolenie na działalność kartelu? Kartel Templariuszy nie tylko kontroluje mieszkańców Michoacán poprzez przemoc, wyłudzenia i zastraszanie, ale stoi też za przemytem metamfetaminy do Stanów Zjednoczonych. Jednakże bojkot awokado pochodzącego z tego meksykańskiego stanu może wyrządzić jeszcze więcej szkód mieszkańcom, poprzez odebranie im ich jedynego źródła utrzymania, zamiast poprawić ich sytuację.

Źródła:

http://www.latintimes.com/are-avocados-new-blood-diamond-learn-violent-secret-behind-michoacans-mexican-avocado-market-149408

http://www.latintimes.com/knights-templar-mexican-drug-cartel-makes-152m-year-extorting-michoacan-avocado-industry-145066

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *