Castro i Obama na nadchodzącym Szczycie Ameryk?

José Miguel Insulza, sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich wyraził w sobotę 6 grudnia br. nadzieję, że Barack Obama oraz Raúl Castro pojawią się na kolejnym Szczycie Ameryk. Insulza podkreśla, że zależy mu na pełnej integracji i wobec tego spotkanie z udziałem przywódców USA oraz Kuby byłoby bardzo dobrą wiadomością. Jest to pierwszy raz w historii, gdy Kuba zostaje zaproszona do udziału w tej konferencji.

VII spotkanie Szczytu odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2015 roku w Panamie, wysłane zostały już pierwsze zaproszenia. Decyzja o dopuszczeniu Kuby do uczestnictwa w Szczycie popierana jest przez wszystkie państwa Ameryki Łacińskiej. Prezydent Panamy, Juan Carlos Varela, wyraził opinię, że konferencja powinna być miejscem otwartego dialogu, dążącego do bliskiej współpracy pomiędzy wszystkimi mieszkańcami Ameryk.

Z nieufnością do sprawy odnosi się natomiast rząd Stanów Zjednoczonych. Wiążą się z tym obawy, że zaproszenie zostanie odczytane jako wyraz uznania obecnej władzy Kuby i jej polityki. Marie Harf, rzecznik Departamentu Stanu podkreśliła jednak, że Panama miała prawo do podjęcia tej decyzji oraz że ważniejsze od tego, kto został zaproszony, są dyskutowane podczas szczytu tematy.

Źródła:

http://www.telesurtv.net/english/news/Panama-Officially-Invites-Cuba-to-Americas-Summit-20141205-0057.html

http://www.prensa.com/locales/Insulza-Castro-Obama-Cumbre-Americas_0_4089341047.html

0 thoughts on “Castro i Obama na nadchodzącym Szczycie Ameryk?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *