Brazylia: Tydzień Mody w Rio ustala parytety dla czarnoskórych modeli

Po zatwierdzeniu 10-procentowego parytetu dla czarnoskórych modeli, podczas Tygodnia Mody w Rio de Janeiro wprowadzono większą różnorodność na wybiegach. W pierwszym dniu pokazów około czterdziestu modeli: kobiet i mężczyzn, manifestowało na terenie portu w Rio de Janeiro z okazji Miesiąca Czarnej Świadomości, aby zwrócić uwagę na niski udział modeli afrobrazylijskich na wybiegach w kraju.

W demonstracjach wzięła udział między innymi brazylijska modelka Rogeria Cardeal da Silva. “Zawsze mówią, że nie jesteśmy w profilu (…), podczas gdy w rzeczywistości wiemy, że powodem jest kolor naszej skóry” – powiedziała da Silva. Modelki podczas manifestacji ubrane były w stringi i miały pomalowane piersi. 

Tydzień Mody w São Paulo (SPFW), jeden z największych tygodni mody w Ameryce Łacińskiej, jako pierwszy wprowadził w 2009 roku 10-procentowy parytet dla czarnoskórych modeli. Wcześniej wśród 350 modeli tylko mieli czarny odcień skóry. Jednak w 2010 roku parytet ten wycofano, gdyż uznano go za niezgodny z konstytucją.

Ponad połowa ludności Brazylii (ok. 200 mln ludzi) jest pochodzenia afrykańskiego, co czyni ją drugim co do wielkości populacji czarnoskórej krajem na świecie – pierwsze miejsce zajmuje Nigeria.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/11/131107.shtml

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2013/11/131108_modelo_brasileno_sin_ropa_lav.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *