Argentyna: Odnaleziono 127. wnuczkę

Wiadomość przekazano na konferencji prasowej zorganizowanej przez Babcie z Placu Majowego (Abuelas de Plaza de Mayo). To już szósta osoba w tym roku odszukana dzięki staraniom organizacji, a wiadomość ogłoszono dokładnie 23 dni od ujawnienia tożsamości 126. odnalezionej wnuczki.

Jak do tej pory nie ujawniono jeszcze tożsamości kobiety ani żadnych informacji dot. miejsca zamieszkania, czy też rodziny, w której się wychowała. Wiadomo jedynie, że jest córką Maríi del Carmen Moyano i Carlosa Poblete, a na świat przyszła w maju lub czerwcu 1977 r. na terenie Szkoły Mechaników Marynarki Wojennej (ESMA), gdzie byli przetrzymywani i torturowani więźniowe w czasach dyktatury. Para, członkowie Ruchu Montoneros, porwana została w kwietniu lub maju 1977 r.

W akcie urodzenia kobiety widniała informacja, że jest ona „córką małżeństwa pochodzącego z Mendozy, związanego z terroryzmem państwowym”. W celu sprawdzenia, czy jest ona córką osób “zaginionych” (hiszp. desaparecidos), zlecono przeprowadzenie badań DNA – próbki oddane przez kobietę zostały porównane z tymi dostępnymi w bazie próbek rodzin osób porwanych w czasach dyktatury.

Podczas konferencji obecna była również Elsa Poblete, ciotka odnalezionej wnuczki. Kobieta, przez łzy wzruszenia, mówiła o swojej siostrzenicy: “(…) damy jej tyle czasu, ile będzie potrzebowała, żeby oswoić się z sytuacją. Szukaliśmy jej 40 lat. Bardzo ją kochamy”.

Niestety, radosna informacja zbiegła się z czasie z zamianą kary dożywotniego pozbawienia wolności Miguela Etchecolatza, jednego z oprawców z czasów dyktatury, na areszt domowy. Jako przyczynę podano pogarszający się stan zdrowia 88-letniego mężczyzny. Mimo wszystko Estela Barnes de Carlotto, liderka Abuelas de Plaza de Mayo, poproszona o wypowiedź na ten temat, uznała, że “nie warto rozmawiać o tym panu”.

Źródła:

http://www.lanacion.com.ar/2096120-estela-de-carlotto-dio-detalles-sobre-el-hallazgo-de-la-nieta-127

http://www.lanacion.com.ar/2096331-abuelas-recupero-a-la-nieta-127-tras-40-anos-de-busqueda

https://elpais.com/internacional/2017/12/28/argentina/1514487294_595333.html

https://www.elobservador.com.uy/abuelas-plaza-mayo-celebra-hallazgo-nieta-127-n1154842

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *