Brazylia: Nietypowy protest przeciwko kulturze gwałtu

W zeszły poniedziałek na brazylijskiej plaży Copacabana w Rio de Janeiro porozrzucano ponad 400 sztuk białej i czerwonej damskiej bielizny w ramach narodowego protestu przeciwko zbiorowemu gwałtowi na 16-letniej dziewczynie, którego nagranie zostało opublikowane na portalach społecznościowych. Inicjatorami akcji byli członkowie organizacji pozarządowej Rio de Paz (port. Rzeka Pokoju). Jak tłumaczą przedstawiciele Rio de Paz, na plaży rozłożono dokładnie 420 sztuk bielizny, bo tyle właśnie kobiet zostaje zgwałconych w Brazylii w ciągu 72 godzin. W skali rocznej liczba ofiar gwałtu wynosi 50 000. Na plaży oprócz bielizny pojawiło się także 20 wielkich plakatów, przedstawiających zdjęcia przerażonych kobiet z krwawym odciskiem dłoni zakrywającym ich usta. Fotografie pochodzą z wystawy „I will never be silenced” (ang. Nigdy mnie nie uciszycie), autorstwa Marco Freitas.

Jak tłumaczy Antonio Carlos Costa, jeden z organizatorów akcji:

Znajdujemy się tu dziś, aby wezwać organy władzy do walki przeciwko bezkarności gwałcicieli. Wzywamy ich do wdrożenia specjalnej polityki w lokalnych społecznościach w biedniejszych częściach Brazylii, gdzie najczęściej naruszane są prawa kobiet.

Opublikowane na portalach społecznościowych nagranie gwałtu na szesnastolatce wywołało falę protestów i manifestacji przeciwko kulturze gwałtu w Brazylii. 1 czerwca br. w dziesiątce dużych miast, takich jak Rio de Janeiro, São Paulo czy Porto Alegre, tysiące kobiet wyszły na ulicę w ramach protestu przeciwko przemocy mężczyzn. Największa manifestacja miała miejsce w Rio, gdzie demonstrowało 2000 osób. Na transparentach noszonych przez uczestniczki można było wyczytać między innymi:

Wszystkie krwawimy!

To nie ofiara jest winna!

Źródła:

http://nytlive.nytimes.com/womenintheworld/2016/06/07/brazils-copacabana-beach-covered-in-underwear-as-part-of-a-nationwide-rape-protest/

https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/06/08/what-420-pairs-of-underwear-on-copacabana-beach-says-about-violence-against-women/

http://elpais.com/elpais/2016/06/02/videos/1464885067_011368.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *