„Brazylia nie miała powodów, by przekupić Fifę do organizacji Mundialu”

Tymi słowami prezydent Brazylii, Dilma Rousseff, odniosła się do głośnego w ostatnich dniach skandalu korupcyjnego, w który zamieszanych jest wielu czołowych działaczy FIFA, w tym trzech Brazylijczyków. Dilma Rousseff zaznaczyła, że niezbędne jest wyjaśnienie nieprawidłowości, które zaszły w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, ale podkreśliła, że jej kraj nie miał żadnego powodu, aby płacić za organizację zeszłorocznych Mistrzostw Świata.

Póki co mówi się o łapówkach w odniesieniu do Mundialu we Francji w 1998 roku i w RPA w 2010 roku. Pojawiły się też głosy o dostarczaniu przez Niemcy broni dla Arabii Saudyjskiej w zamian za poparcie ich kandydatury jako organizatora Mundialu w 2006 roku. Wciąż badane są przypadki przyszłych gospodarzy rozgrywek, Rosji i Kataru.

Podczas poniedziałkowego wywiadu z 8 czerwca br. dla francuskiego kanału France 24 Dilma Rousseff wyjaśniła, że Brazylia jako kraj, który do tej pory wygrał najwięcej Mundiali, nie miała przesłanek, by uciekać się do takich kroków i stanowczo zaprzeczyła oskarżeniom o korupcję. Dodała również, że w momencie odkrycia jakichkolwiek uchybień w organizacji Piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii, społeczeństwo będzie miało prawo poznać i ukarać winnych. Dochodzenie przeprowadzi sama brazylijska Policja Federalna.

Na liście podejrzanych o korupcję Brazylijczyków znajduje się m.in. José Maria Martin – wiceprezydent Brazylijskiej Konfederacji Piłki Nożnej (CBF), prezydent Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Świata w 2014 roku oraz Pucharu Konfederacji w 2013 roku, który obecnie przebywa w areszcie w Szwajcarii i czeka na ekstradycję do USA.

Źródła:

http://www1.folha.uol.com.br/esporte/2015/06/1639356-brasil-nao-tinha-motivos-para-subornar-apoio-para-sediar-copa-diz-dilma-a-tv-francesa.shtml

http://esportes.terra.com.br/futebol/dilma-garante-copa-das-copas-limpa-em-meio-a-escandalos-da-fifa,99bd77163569907f074fd15290bff028srk6RCRD.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *