Adwokat byłego gwatemalskiego dyktatora zamordowany na ulicy

Jeden z adwokatów byłego dyktatora Gwatemali Efraína Ríosa Montta został zamordowany w środę 3 czerwca br. na ulicach miasta Gwatemala. Francisco Palomo, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, zastrzeliło dwóch niezidentyfikowanych motorzystów. Śmierć adwokata nastąpiła w wyniku trafienia przynajmniej 12 kulami. Eunice Mendizábal, minister spraw wewnętrznych, zapowiedziała dziennikarzom, że w śledztwie zostaną wykorzystane m.in. nagrania z kamer.

64-letni Francisco Palomo był obrońcą nie tylko sądzonego za ludobójstwo Ríosa Montta, ale również byłego prezydenta Alfonsa Portillo, który niedawno powrócił do kraju po odbyciu w Stanach Zjednoczonych kary za pranie brudnych pieniędzy.

Śmierć Palomo przypadła w 2. rocznicę skazania za czyn ludobójstwa obecnie 89-letniego dyktatora na karę 80 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie wyrok został unieważniony przez Trybunał Konstytucyjny z powodu błędów proceduralnych. W tym roku zaplanowano kolejny proces, ale po zakwestionowaniu jednego z sędziów został on odroczony.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/asesinan-tiros-en-guatemala-un-abogado-del-ex-dictador-rios-montt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *