Brazylia: Czy Mundial 2014 będzie bezpieczny?

Pozostało już niespełna pięć miesięcy do rozpoczęcia jednego z największych wydarzeń sportowych tego roku. Mowa oczywiście o organizowanych przez Brazylię Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Przygotowania nabierają tempa, aby zdążyć ze wszystkim przed pierwszym gwizdkiem. Przy organizacji tak dużej imprezy nie sposób uniknąć trudności, o czym Polacy wiedzą najlepiej. Jedną z najbardziej problematycznych kwestii, z jaką będą musieli zmierzyć się gospodarze, jest zapewnienie bezpieczeństwa kibicom podczas Mundialu.

Z początkiem roku brazylijskie władze poinformowały, że ulice dwunastu miast-gospodarzy patrolować będzie 10 tysięcy dodatkowych funkcjonariuszy, gotowych do przeciwdziałania potencjalnym protestom i zamieszkom, skierowanym przeciwko czerwcowym mistrzostwom. Policjanci zostaną przeszkoleni przez oddział Sił Bezpieczeństwa Narodowego, podlegający Ministerstwu Sprawiedliwości oraz specjalizujący się w zwalczaniu przemocy miejskiej.

Decyzja rządu ma związek z silnymi protestami, do jakich doszło w czerwcu ubiegłego roku, podczas rozgrywanego w Brazylii Pucharu Konfederacji. Demonstracje objęły wówczas cały kraj, a protestujący sprzeciwiali się wysokim wydatkom publicznym, przeznaczonym na organizację mistrzostw, w tym zwłaszcza na budowę stadionów. Uczestnicy zeszłorocznych demonstracji, występujący pod nazwą „Puchar dla kogo?”, zapowiedzieli niedawno, że zamierzają protestować także podczas tegorocznego Mundialu.

Nad skutecznym zabezpieczeniem Mistrzostw Świata czuwa także FIFA. Kilka dni temu w Berlinie szef ochrony Federacji, Ralf Mutschke, ostrzegał przed ryzykiem manipulacji meczów ze strony grup przestępczych. „Jest wielce prawdopodobne, że przestępczość zorganizowana podejmie próbę manipulacji podczas rozgrywek, ze względu na wysoki zysk, jaki może przynieść wygrana w zakładach” – powiedział Mutschke.

FIFA zapowiada, że jest przygotowana do walki z tego typu działalnością. Pod czujnym nadzorem agentów bezpieczeństwa znajdzie się dwanaście stadionów, na których będą rozgrywane mecze. Zaplanowano także utrzymanie stałego kontaktu z zakładami bukmacherskimi, tak by zapobiec ewentualnym nadużyciom finansowym. FIFA nie wyklucza jednocześnie możliwości zawieszenia niektórych spotkań podczas Mundialu w przypadku podejrzenia popełnienia oszustwa.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/deportes/la-fifa-teme-que-el-crimen-organizado-arregle-partidos-en-el-mundial-de-b

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/mundo/gobierno-de-brasil-prepara-10000-agentes-antidisturbios-para-el-mundial-de-f

0 thoughts on “Brazylia: Czy Mundial 2014 będzie bezpieczny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *