Brazylia: ciąg dalszy protestów przeciwko restrykcjom w centrach handlowych

W zeszłym roku Brazylią wstrząsnęła fala protestów, która przetoczyła się w czerwcu i lipcu przez największe miasta w kraju. W niedzielę Brazylijczycy po raz kolejny wyszli na ulice. Tym razem manifestowali swoje niezadowolenie w związku z restrykcyjnymi i kontrowersyjnymi ograniczeniami wstępu do centrów handlowych. 

Rolezinhos Foto: publimetro.pe
Rolezinhos
Foto: publimetro.pe

Protesty rozpoczęły się już kilka dni wcześniej w São Paulo, zaś w niedzielę dotarły do kolejnego miasta, czyli Rio de Janeiro. Zgromadziły ponad 300 osób, które głośno krytykowały zamknięcie luksusowego centrum handlowego Shopping Leblon, które w ten sposób starało się uniemożliwić zebranie wiecu młodzieżowego, zwołanego na ten dzień poprzez portale społecznościowe. Z tego samego powodu zamknięte pozostały drzwi położonego naprzeciwko centrum handlowego Rio Design Shopping. Według opinii społecznej czyn ten był niezwykle “rasistowski”.

Spotkania młodzieżowe w centrach handlowych, powszechnie nazywane “rolezinhos”, stały się niezwykle popularne w ostatnim miesiącu, zwłaszcza w São Paulo. Zazwyczaj odbywają się w centrach handlowych dla klas niższych, jednak kiedy podjęto próbę zwołania spotkania w luksusowym domu handlowym, wybuchła afera. Sędziowie z São Paulo i Rio de Janeiro jednoznacznie zabronili organizowania tego typu zgromadzeń w centrach handlowych, gdyż ponoć mogą stanowić zagrożenie dla klientów.

Internet błyskawicznie zareagował na “rasistowskie” restrykcje:

Manifestant - wandal Foto: noticias.uol.com.br
Manifestant – wandal
Foto: noticias.uol.com.br

Źródło: http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/mundo/continuan-protestas-en-brasil-por-restricciones-en.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *