Meksykanin Fernando del Paso zdobywcą tegorocznej Nagrody Cervantesa

Dotychczas niezbyt znany w Polsce pisarz otrzymał najważniejszą nagrodę literatury hiszpańskojęzycznej.

Córka del Paso zadzwoniła do niego nad ranem, ze słowami: ”Będziesz musiał napisać kolejną przemowę”. Ma czas. Wręczenie nagrody wraz z 125 tys. euro odbędzie się 23 kwietnia przyszłego roku, w Alcalá de Henares w Hiszpanii. Data wręczenia nagrody nie jest przypadkowa; jest to rocznica śmierci Miguela de Cervantesa.

“Literatura del Paso bierze na siebie ryzyko i jest innowacyjna. Jego twórczość tworzy część historii literatury latynoamerykańskiej” – stwierdziła Inés Fernández Ordóñez, szefowa jury. Z akt komisji konkursu wynika, że nagroda została przyznana Meksykaninowi ”za jego wkład w rozwój noweli, łączenie tradycji z nowoczesnością, jak tego dokonał sam Cervantes w swoich czasach”.

Fernado del Paso, w wywiadzie telefonicznym, przyznał, że jest to niezwykłe uznanie wysiłku, jaki włożył w tworzenie literatury przez ostatnie 60 lat. Sama rozmowa jest dość trudna, gdyż pisarz dochodzi do siebie z ataku niedokrwiennego sprzed dwóch lat, który wpłynął na jego mowę, równowagę oraz koordynację ruchową. Meksykanin przyznaje, że prawie cały czas po ataku był zmuszony do spędzenia w łóżku, czytając jedynie gazety.

Foto: http://plumaslibres.com.mx/
Foto: plumaslibres.com.mx

Pisarz, rysownik, malarz, dyplomata, spiker radiowy, wykładowca. Prawdziwy człowiek renesansu, a zarazem najmniej znany zdobywca Cervantesa. Jest autorem takich powieści jak ”José Trigo”, ”Palinurio de México” i, najbardziej znanej, ”Noticias del Imperio”, która opowiada o Carlocie Amalii, żonie cesarza Maksymiliana Habsburskiego, który rządził Meksykiem w latach 1864-1867. Carlota Amalia jest jedną z najbardziej kochanych postaci historii kraju dzięki wspieraniu meksykańskiej kultury oraz obronie ludności rdzennej. Del Paso przyznaje, że największy wpływ mieli na niego Joyce, Dos Passos, Faulkner, Flaubert czy Sofokles; natomiast spośród innych pisarzy latynoskich najbardziej podziwia Borgesa, Carpentiera, Garcíę Márqueza, a także uznaje się za przyjaciela Carlosa Fuentesa.

Jest wielkim znawcą historii swojego kraju, a także eseistą wypowiadającym się na tematy bieżące. Ostatnie wydarzenia w państwie komentuje słowami: ”Meksyk stał się niebezpiecznym krajem”. Odbierając Nagrodę im. José Emilio Pacheco, w marcu br., wyraził żal, że poznaje się miasta Meksyku, takie jak Ayotzinapa, Tlatlaya, Petaquillas, jedynie przy okazji tragedii, które mają tam miejsce. Oprócz przemocy, która dotyka państwo, pisarz krytykuje również korupcję polityków.

Niemniej jednak, podkreśla, że kocha swoją ojczyznę i cieszy się z ogromnego sukcesu współczesnej literatury meksykańskiej (z ostatnich 10 Nagród Cervantesa, cztery otrzymali pisarze pochodzący z tego kraju). Według del Paso jest to efekt rozluźnienia literatury, która wcześniej była trzymana w wąskich ryzach.

Nagrodę Cervantesa ustanowiono roku 1975, a uhonorowanymi są m.in. Elena Poniatowska, Carlos Fuentes, Octavio Paz, Ernesto Sabato, Miguel Delibes, Vargas Llosa czy Camilo José Cela.

Autorka przyznaje, że nie znalazła informacji o żadnej książce del Paso przetłumaczonej na język polski.

Źródła:

http://cultura.elpais.com/cultura/2015/11/12/actualidad/1447326432_510029.html

http://www.elmundo.es/cultura/2015/11/12/5644801eca4741b55d8b4611.html

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/11/151112_america_latinoamerica_fernando_del_paso_precio_cervantes_amv

http://www.libertaddigital.com/cultura/libros/2015-11-12/el-mexicano-fernando-del-paso-premio-cervantes-2015-1276561348/

http://www.elconfidencial.com/cultura/2015-11-12/premio-cervantes-libros-literatura-fernando-del-paso_1094214/

http://cultura.elpais.com/cultura/2015/03/08/actualidad/1425837867_848241.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *