Dominikana obejmuje prezydencję w SICA

Danilo Medina, prezydent Republiki Dominikany, uczestniczył w dniach 13-14 grudnia br. w 42. szczycie szefów państw i rządów Systemu Integracji Ameryki Środkowej (SICA), odbywającym się w Panamie. Podczas szczytu objął prezydencję w tej organizacji, którą Dominikana zacznie sprawować w styczniu 2014 roku przez okres 6 miesięcy.

SICA powstał w 1993 roku w celu stworzenia regionu pokoju, wolności, demokracji i rozwoju w Ameryce Środkowej. Członkami organizacji są: Belize, Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Panama i Republika Dominikany. Początkowo Dominikana miała status obserwatora, pełnoprawnym członkiem SICA stała się w lipcu 2012 roku.

Na tegorocznym szczycie Medina wezwał uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli państw Ameryki Środkowej i Karaibów do stworzenia nowej kultury współpracy i tożsamości regionalnej. Podkreślał znaczenie integracji wewnątrz organizacji w przezwyciężaniu wspólnych problemów, takich jak katastrofy naturalne.

W okresie prezydencji Dominikana będzie odpowiedzialna za wdrażanie i monitorowanie projektów, umów oraz celów wyznaczonych przez organizację. Jest to także okazja do wymiany doświadczeń i aktywniejszego uczestnictwa w procesie rozwijania integracji regionalnej. Obejmująca prezydencję Dominikana zamierza też działać na rzecz dalszego umacniania demokracji w regionie, wzmocnienia instytucji i budowania trwałego gospodarczego, społecznego i politycznego rozwoju państw członkowskich.

Źródła:

http://elnacional.com.do/republica-dominicana-asumira-presidencia-del-sica/

http://www.americaeconomia.com/node/107009

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *